Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ulga podatkowa dla informatyków. Ale pod pewnymi warunkami

27
Podziel się:

IP Box obowiązuje już od początku 2019 roku dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak korzystający z 5-proc. VAT "odczują" to dopiero w tym roku. Zaliczki podatkowe trzeba było bowiem bez żadnej wartości. Chętni do skorzystania z niej muszą jednak prowadzić specjalną ewidencję.

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję.
Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję. (iStock.com)

Wszyscy, którzy skorzystali z IP Box w 2019 roku wypatrują obecnie 15 lutego. Wtedy bowiem przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie podatkowe, w którym wykażą nadpłatę zaliczek właśnie o tę ulgę za zarabianie na własności intelektualnej.

Co w przypadku osób, które chciałyby skorzystać z ulgi w tym roku? Jak wskazuje "Rzeczpospolita", przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję przychodów i kosztów związanych z każdą innowacją.

Skarbówka uważa, że taka ewidencja powinna być prowadzona na bieżąco. Inne zdanie w tej kwestii mają eksperci. Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance, zapytana o to przez dziennik, wskazała, że ulgę od PIT wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Zobacz także: Zobacz: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

W jej ocenie obowiązek prowadzenia na bieżąco takiej ewidencji nie wynika zatem wprost z przepisów. Jednak ostrzega nieprowadzenie jej w ten sposób może być powodem zakwestionowania ulgi przez fiskus.

Do ewidencji przedsiębiorca powinien wpisać wszystko to, co jest związane z prawem własności osobowej, na którym zarabiamy. W przypadku informatyków mogą to być np. wydatki na zakup komputera czy kart graficznych.

Z ulgi mogą również skorzystać osoby, które zarabiają na wynalazkach, wzorach użytkowych czy przemysłowych oraz na produktach leczniczych. Warunkiem jest tutaj ochrona prawna, np. patent, co wskazuje Dorota Dąbrowska.

IP Box to ulga dla podatników PIT i CIT, która obowiązuje od początku 2019 roku. Przewiduje, że własność intelektualna (IP) zostanie objęta 5-proc. stawką VAT. Do skorzystania z IP Box uprawnieni są wszyscy, którzy zarabiają na prawach własności intelektualnej. W praktyce oznacza to, że 5-proc. stawki VAT skorzystają przede wszystkim informatycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
a44
4 lata temu
co to za bełkot? nic z tego nie zrozumiałam!
Polak
4 lata temu
Ulga dla kogo.podatnik za bardzo nie skorzysta .
Ciekawa
4 lata temu
Witam, czy ktokolwiek może mi pomóc zrozumieć jedno z pierwszych zdań tego artykułu: "Zaliczki podatkowe trzeba było bowiem bez żadnej wartości. "
erew
4 lata temu
"Zaliczki podatkowe trzeba było bowiem bez żadnej wartości" - może mi ktoś wytłumaczyć sens tego zdania?
bolo
5 lata temu
Informatycy informatykami, a redaktor chyba swego tekstu nie przeczytał - robot zrobiona byle jak i po łebkach. Popraw Pan się redaktorze.....
...
Następna strona