Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulga podatkowa dla informatyków. Ale pod pewnymi warunkami

IP Box obowiązuje już od początku 2019 roku dla wszystkich przedsiębiorców. Jednak korzystający z 5-proc. VAT "odczują" to dopiero w tym roku. Zaliczki podatkowe trzeba było bowiem bez żadnej wartości. Chętni do skorzystania z niej muszą jednak prowadzić specjalną ewidencję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję.

Wszyscy, którzy skorzystali z IP Box w 2019 roku wypatrują obecnie 15 lutego. Wtedy bowiem przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie podatkowe, w którym wykażą nadpłatę zaliczek właśnie o tę ulgę za zarabianie na własności intelektualnej.

Co w przypadku osób, które chciałyby skorzystać z ulgi w tym roku? Jak wskazuje "Rzeczpospolita", przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję przychodów i kosztów związanych z każdą innowacją.

Skarbówka uważa, że taka ewidencja powinna być prowadzona na bieżąco. Inne zdanie w tej kwestii mają eksperci. Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance, zapytana o to przez dziennik, wskazała, że ulgę od PIT wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Zobacz: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

W jej ocenie obowiązek prowadzenia na bieżąco takiej ewidencji nie wynika zatem wprost z przepisów. Jednak ostrzega nieprowadzenie jej w ten sposób może być powodem zakwestionowania ulgi przez fiskus.

Programiści będą mogli naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami.
5-proc. VAT dla programistów. Ale muszą uważać

Do ewidencji przedsiębiorca powinien wpisać wszystko to, co jest związane z prawem własności osobowej, na którym zarabiamy. W przypadku informatyków mogą to być np. wydatki na zakup komputera czy kart graficznych.

Choć klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie w lipcu 2016 roku, to jednak zdaniem rady obowiązuje od początku roku.
Prawo może działać wstecz? W podatkach - tak

Z ulgi mogą również skorzystać osoby, które zarabiają na wynalazkach, wzorach użytkowych czy przemysłowych oraz na produktach leczniczych. Warunkiem jest tutaj ochrona prawna, np. patent, co wskazuje Dorota Dąbrowska.

Rewolucja w ulgach podatkowych dla firm. Inwestujesz w technologie? Zaoszczędzisz

IP Box to ulga dla podatników PIT i CIT, która obowiązuje od początku 2019 roku. Przewiduje, że własność intelektualna (IP) zostanie objęta 5-proc. stawką VAT. Do skorzystania z IP Box uprawnieni są wszyscy, którzy zarabiają na prawach własności intelektualnej. W praktyce oznacza to, że 5-proc. stawki VAT skorzystają przede wszystkim informatycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ip box, ulga, ulga podatkowa, ulgi, ulgi podatkowe, ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, informatycy, programiści, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

HKInformatyk powinien programować a nie robić papierologię dla US. To głupie na maksa.

14-01-2020

???co to za poziom dziennikarstwa? " Zaliczki podatkowe trzeba było bowiem bez żadnej wartości"

14-01-2020

klaNie VAT tylko PIT i CIT!!!! to wprowadza czytelników w błąd.

Rozwiń komentarze (27)