Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Prawo może działać wstecz? W podatkach - tak

89
Podziel się:

Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania uważa, że prawo w PIT może sięgać do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach. Chociaż jej przedstawiciele sami przyznają, że może to być wbrew konstytucji.

Choć klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie w lipcu 2016 roku, to jednak zdaniem rady obowiązuje od początku roku.
Choć klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie w lipcu 2016 roku, to jednak zdaniem rady obowiązuje od początku roku. (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)

O sprawie pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", który powołuje się na najnowszą opinię rady. Dotyczyła ona optymalizacji podatkowych i klauzul przeciw unikaniu opodatkowania. Choć weszła ona w życie 15 lipca 2016 roku, to, zdaniem rady, można je stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.

- Naszym zdaniem klauzule można zastosować do korzyści powstałych w 2016 roku, bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 roku - mówi Rafał Iniewski, członek rady, cytowany przez "DGP".

Opinia była potrzebna w sprawie trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Korzystając z ówcześnie obowiązujących przepisów, sprzedali w legalny sposób swoje udziały bez podatku. To właśnie przeciw takim praktykom wspomniana klauzula ma przeciwdziałać. Lecz weszła ona w życie lipcu, a zatem już po zamknięciu optymalizacji podatkowej.

Zobacz także: Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

Zdaniem rady nie ma to znaczenia. Organ opowiedział się po stronie fiskusa i przyznał rację twierdzeniu, że klauzulę można stosować za cały 2016 rok. Chociaż sama rada zwróciła też uwagę, że wsteczne stosowanie klauzuli może naruszać konstytucję.

- Wypowiedzenie się przykładowo o tym, że przepis przejściowy jest niekonstytucyjny, oznaczałoby, że on nie obowiązuje. A tego nie może stwierdzić rada, a jedynie Trybunał Konstytucyjny - tłumaczy Iniewski.

- Moim zdaniem w tych sprawach nie ma podstaw do stosowania klauzuli - dlatego że korzyść podatkowa została uzyskana przez podatników przed jej wejściem w życie. Tylko taka wykładnia przepisów kształtujących samą klauzulę i przepisów przejściowych spowoduje, że prawo nie będzie stosowane z mocą wsteczną - ocenia Dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors w rozmowie z "DGP".

"Rada jest niezależnym organem, którego zadaniem jest opiniowanie zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania" - widnieje na stronie resortu finansów. W skład rady wchodzą eksperci, w tym profesorowie prawa, którzy specjalizują się w temacie podatków. Jak pisze dziennik, rada miała chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
s wuj
3 lata temu
WOLNOAMERYKANKA. ŻADNYCH ZASAD, ŻADNYCH NORM. DAJCIE MI CZŁOWIEKA A GO ZNISZCZĘ JAK ZECHCĘ? CHYBA, ŻE OKUP MI ZAPŁACI?
AntyPIS
3 lata temu
Przecież to normalne, rządząca koalicja posunie się do najdalej idących działań mających na celu utrzymanie się na stołkach i pokrycie obietnic, na które pokrycia finansowego nie ma. Oni, a zwłaszcza Prezes stoją ponad prawem, a Konstytutcja, to tylko drobna przeszkoda w łamaniu prawa i dążeniu do DYKTATURY!!!
la2010
3 lata temu
"Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania uważa, że prawo w PIT może sięgać do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach. Chociaż jej przedstawiciele sami przyznają, że może to być wbrew konstytucji." To jest obłęd i bezprawie w czystej postaci.
zła
3 lata temu
Wielkie mi halo. Przecież teraz wszystko wbrew Konstytucji. Dobre pytanie Dudi, mamy jeszcze Konstytucję????
olga
3 lata temu
poczekamy na informację o Srebrnej i Kaczyńskim, Rydzyku, Morawieckim i o innych panach, a póxniej straszcie zwykłych obywtaeli.
...
Następna strona