Notowania

Prawo może działać wstecz? W podatkach - tak

Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania uważa, że prawo w PIT może sięgać do okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach. Chociaż jej przedstawiciele sami przyznają, że może to być wbrew konstytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Choć klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie w lipcu 2016 roku, to jednak zdaniem rady obowiązuje od początku roku. (Fot: © whitelook - Fotolia.com)

O sprawie pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", który powołuje się na najnowszą opinię rady. Dotyczyła ona optymalizacji podatkowych i klauzul przeciw unikaniu opodatkowania. Choć weszła ona w życie 15 lipca 2016 roku, to, zdaniem rady, można je stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.

- Naszym zdaniem klauzule można zastosować do korzyści powstałych w 2016 roku, bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 roku - mówi Rafał Iniewski, członek rady, cytowany przez "DGP".

Opinia była potrzebna w sprawie trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Korzystając z ówcześnie obowiązujących przepisów, sprzedali w legalny sposób swoje udziały bez podatku. To właśnie przeciw takim praktykom wspomniana klauzula ma przeciwdziałać. Lecz weszła ona w życie lipcu, a zatem już po zamknięciu optymalizacji podatkowej.

Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

Zdaniem rady nie ma to znaczenia. Organ opowiedział się po stronie fiskusa i przyznał rację twierdzeniu, że klauzulę można stosować za cały 2016 rok. Chociaż sama rada zwróciła też uwagę, że wsteczne stosowanie klauzuli może naruszać konstytucję.

Minister Tadeusz Kościński chciałby zmienić to, jak Polacy postrzegają organy skarbowe.
Minister finansów Tadeusz Kościński dla money.pl: podatnik ma prawo się pomylić

- Wypowiedzenie się przykładowo o tym, że przepis przejściowy jest niekonstytucyjny, oznaczałoby, że on nie obowiązuje. A tego nie może stwierdzić rada, a jedynie Trybunał Konstytucyjny - tłumaczy Iniewski.

Łódź po raz pierwszy zorganizowała loterię podatkową. Wcześniej zrobiło to kilka innych miast, choć na innych zasadach
Łódź zachęca do płacenia podatków. Aż chce się sparafrazować reklamę: "To absurd, że nowi klienci mają lepiej"

- Moim zdaniem w tych sprawach nie ma podstaw do stosowania klauzuli - dlatego że korzyść podatkowa została uzyskana przez podatników przed jej wejściem w życie. Tylko taka wykładnia przepisów kształtujących samą klauzulę i przepisów przejściowych spowoduje, że prawo nie będzie stosowane z mocą wsteczną - ocenia Dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors w rozmowie z "DGP".

Skarbówka nie odpuszcza Ciechowi. Utrzymała decyzję.
Ciech przegrywa ze skarbówką. Musi się rozliczyć z 25 mln zł podatku VAT

"Rada jest niezależnym organem, którego zadaniem jest opiniowanie zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania" - widnieje na stronie resortu finansów. W skład rady wchodzą eksperci, w tym profesorowie prawa, którzy specjalizują się w temacie podatków. Jak pisze dziennik, rada miała chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

dudiTo my mamy jeszcze konstytucje ?

13-01-2020

zwolakWolności już w Polsce nie ma. Wszędzie nas inwigilują, podsłuchują, wolny rynek został zlikwidowany. O taką Polskę Wam Polacy chodziło w latach … Czytaj całość

13-01-2020

WSIOKIJEŚLI PRAWO DZIAŁA WSTECZ TO PROSZE MI DAC MIESZKANIE Z MOJEJ KSIĄŻECZKI MIESZKANIOWEJ NA KTÓREJ JEST WKŁAD FINANSOWY NA M 2 INACZEJ IDĘ DO STRASBURGA

Rozwiń komentarze (88)