Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Minister finansów Tadeusz Kościński dla money.pl: podatnik ma prawo się pomylić

292
Podziel się

- Każdy wcześniej czy później popełni jakiś błąd. Nie chodzi o to, by podatników karać, lecz zachęcać do gry fair – powiedział w rozmowie z money.pl minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytanie o "prawo do błędu". Dodał jednocześnie, że na taryfę ulgową nie mogą liczyć ci, którzy oszukują z premedytacją.

Minister Tadeusz Kościński chciałby zmienić to, jak Polacy postrzegają organy skarbowe.
Minister Tadeusz Kościński chciałby zmienić to, jak Polacy postrzegają organy skarbowe. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)
bDBlhSkB

Zapytany o najważniejsze wyzwanie, które stoi przed ministerstwem finansów, szef resortu Tadeusz Kościński bez zawahania odparł, że zmiana postrzegania ministerstwa, ale też podatków w ogóle, przez społeczeństwo.

- Dam taki przykład: gdy dwadzieścia kilka lat temu kierowcy widzieli przy drodze policję z radarami, ostrzegali światłami innych użytkowników dróg. Teraz rzadko się to dzieje, bo zrozumieliśmy, że ten policjant jest tam dla nas, a nie przeciwko nam. Dokładnie to samo zadanie mamy w ministerstwie finansów: chcemy przekonać ludzi, że podatki są dla nich, że płacąc je, inwestujemy w polską gospodarkę – powiedział Tadeusz Kościński.

Minister ma nadzieję, że uda się przekonać Polaków, że niepłacenie podatków to nie dowód na przebiegłość i mądrość, lecz po prostu oszustwo.

bDBlhSkD
Zobacz także: Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe. Rozmowa z ekspertem

- Powinniśmy się chwalić, że płacimy podatki i tępić szarą strefę, a my, ministerstwo, chcemy pokazać, że podatnicy to nasi klienci i że to my jesteśmy tu dla nich, a nie odwrotnie – dodał.

Jak to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez edukację urzędników skarbowych oraz monitorowanie efektów wprowadzanych zmian, tak by ministerstwo wiedziało, że podejmuje właściwe kroki.

bDBlhSkJ

Jednym z przykładów takiego otwarcia się na podatników ma być "prawo do błędu". To na razie tylko koncepcja, ale zakłada, że zamiast karać podatników, urzędnicy będą ich edukować.

- Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale chodzi o to, że tam, gdzie podatnik popełnił błąd (przy czym nie chodzi o działanie z premedytacją), to po co karać, skoro można pouczyć? Oczywiście, jeśli ktoś popełni ten sam błąd dwukrotnie, to już poniesie karę, bo nie jest tak, że urząd będzie na wszystko przymykał oczy – wyjaśnił pomysł i dodał, że kładzie on nacisk na to, by "grać fair".

bDBlhSkK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBlhSle
KOMENTARZE
(292)
Polka
rok temu
To znaczy jak dziś Rząd zabiera nam 60% obciążeń fiskalnych ( i nie jest to błąd w liczeniu 17%-podatek dochodowy,19 %-składki ZUS, 15,5%-podatek VAT średnia 23 i 8, 8,5%-podatek od nieruchomości, opłaty administracyjne itp.obciążenia) to w przyszłości budując taki marketing będzie się domagała 80% naszych dochodów?
Mitne
rok temu
Dla rządu wszyscy oszukują "z premedytacją".
Taki
rok temu
Jeszcze nie widziałem policjanta, który stoi z radarem DLA NAS. Gdyby tak było, to by stali tam, gdzie są wypadki. A stoją tam, gdzie da mandaty. A podatku też w górę. Choćby na drewno opałowe do kominka. Był 8%, od marca 23
bDBlhSlf
Emerytka 67 l...
rok temu
Tak jak ZUS, płacą pracujacy, biora nieroby. Pracuję 42 lata, moj znajomy 5 lat. Jest na rencie od lat. Teraz załatwił sobie zasilek opiekuńczy i 500+ na astmę ( a pije i pali całe życie).Ja mam 1o00 emerytury, on 1600 darmowe. Kto jest glupi???
01A
rok temu
Równi wobec prawa?Proszę wyrównać kwotę wolną od podatku do takiej, którą mają posłowie - tak na początek.
...
Następna strona