Notowania

Minister finansów Tadeusz Kościński dla money.pl: podatnik ma prawo się pomylić

- Każdy wcześniej czy później popełni jakiś błąd. Nie chodzi o to, by podatników karać, lecz zachęcać do gry fair – powiedział w rozmowie z money.pl minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytanie o "prawo do błędu". Dodał jednocześnie, że na taryfę ulgową nie mogą liczyć ci, którzy oszukują z premedytacją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Tadeusz Kościński chciałby zmienić to, jak Polacy postrzegają organy skarbowe. (Fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Zapytany o najważniejsze wyzwanie, które stoi przed ministerstwem finansów, szef resortu Tadeusz Kościński bez zawahania odparł, że zmiana postrzegania ministerstwa, ale też podatków w ogóle, przez społeczeństwo.

- Dam taki przykład: gdy dwadzieścia kilka lat temu kierowcy widzieli przy drodze policję z radarami, ostrzegali światłami innych użytkowników dróg. Teraz rzadko się to dzieje, bo zrozumieliśmy, że ten policjant jest tam dla nas, a nie przeciwko nam. Dokładnie to samo zadanie mamy w ministerstwie finansów: chcemy przekonać ludzi, że podatki są dla nich, że płacąc je, inwestujemy w polską gospodarkę – powiedział Tadeusz Kościński.

Minister ma nadzieję, że uda się przekonać Polaków, że niepłacenie podatków to nie dowód na przebiegłość i mądrość, lecz po prostu oszustwo.

Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe. Rozmowa z ekspertem

- Powinniśmy się chwalić, że płacimy podatki i tępić szarą strefę, a my, ministerstwo, chcemy pokazać, że podatnicy to nasi klienci i że to my jesteśmy tu dla nich, a nie odwrotnie – dodał.

Jak to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez edukację urzędników skarbowych oraz monitorowanie efektów wprowadzanych zmian, tak by ministerstwo wiedziało, że podejmuje właściwe kroki.

Firmy, które w 2019 roku miały dochód i chcą rozliczyć stratę z roku 2018, mogą rozliczyć maksymalnie jej połowę.
Podatki jeszcze nie tak przyjazne. Z nowych zasad przedsiębiorcy skorzystają dopiero za rok

Jednym z przykładów takiego otwarcia się na podatników ma być "prawo do błędu". To na razie tylko koncepcja, ale zakłada, że zamiast karać podatników, urzędnicy będą ich edukować.

- Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale chodzi o to, że tam, gdzie podatnik popełnił błąd (przy czym nie chodzi o działanie z premedytacją), to po co karać, skoro można pouczyć? Oczywiście, jeśli ktoś popełni ten sam błąd dwukrotnie, to już poniesie karę, bo nie jest tak, że urząd będzie na wszystko przymykał oczy – wyjaśnił pomysł i dodał, że kładzie on nacisk na to, by "grać fair".

Stawka VAT wzrosła z 22 do 23 proc. w 2012 roku.
Stawka VAT w dół? Oto, kiedy mogłoby do tego dojść

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2020

PolkaTo znaczy jak dziś Rząd zabiera nam 60% obciążeń fiskalnych ( i nie jest to błąd w liczeniu 17%-podatek dochodowy,19 %-składki ZUS, 15,5%-podatek VAT … Czytaj całość

10-01-2020

MitneDla rządu wszyscy oszukują "z premedytacją".

10-01-2020

TakiJeszcze nie widziałem policjanta, który stoi z radarem DLA NAS. Gdyby tak było, to by stali tam, gdzie są wypadki. A stoją tam, gdzie da mandaty. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (292)