Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Ciech przegrywa ze skarbówką. Musi się rozliczyć z 25 mln zł podatku VAT

8
Podziel się:

Chemiczna spółka Ciech, należąca do miliardera Sebastiana Kulczyka, dostała od skarbówki rachunek na ponad 23 mln zł i mimo odwołania się od decyzji, urzędnicy nie zmienili zdania. Chodzi o rozliczenie podatku VAT z 2014 roku.

Skarbówka nie odpuszcza Ciechowi. Utrzymała decyzję.
Skarbówka nie odpuszcza Ciechowi. Utrzymała decyzję. (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie utrzymał w mocy decyzję z 30 sierpnia 2019 roku. Tym samym Ciech musi się rozliczyć z 25 731 601 zł. To wysokość zobowiązania podatkowego spółki zależnej Ciechu z tytułu VAT.

Zdaniem urzędników spółka źle rozliczyła się w grudniu 2014 roku. Zakwestionowali prawo odliczenia podatku VAT od części wkładu niepieniężnego (aport) wniesionego przez Ciech Soda Polska (CSP) na kapitał zapasowy Cerium Finance.

"Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem organu drugiej instancji, dlatego spółka zależna zamierza złożyć skargę na decyzję drugiej instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie" - czytamy w komunikacie Ciechu.

Zobacz także: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

Swoje stanowisko opiera między innymi na tym, że spółka zależna i Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, do których się zastosowały rozliczając korektę podatku VAT w miesiącu otrzymania faktury korygującej, tj. w lipcu 2018 roku, a nie w rozliczeniu za grudzień 2014 roku jak wskazują urzędnicy skarbówki.

Jak podkreśla sama spółka, kwota zobowiązania wskazana przez skarbówkę, mimo zastrzeżeń, została już przez Ciech wpłacona.

"Decyzja II Instancji jest wymagalna i może spowodować konieczność ponownej wpłaty kwoty Zobowiązania z odsetkami, które na dzień publikacji niniejszego raportu wynoszą ok. 10.011.000 zł, pomimo, że kwota Zobowiązania została już uregulowana do właściwego urzędu skarbowego w związku ze złożoną, zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną, korektą rozliczenia VAT za lipiec 2018 roku (dalej: „Korekta”). Wpłacona ponownie kwota podatku VAT zostanie odzyskana przez Spółkę Zależną najpóźniej po zakończeniu ewentualnego postępowania sądowo-administracyjnego (za grudzień 2014 roku) lub po zakończeniu ewentualnego postępowania nadpłatowego za lipiec 2018 roku" - czytamy w komunikacie.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Taki tam
3 lata temu
To Sebek nie spotyka się z politykami w Amber Roomie?
PR
3 lata temu
PIS potrzebuje pieniedzy, przejal sady wiec niestety nie ma sie co dziwic
Draco
3 lata temu
To oni zapłacili ten Vat czy nie? Czy teraz skarbówka będzie dochodziła odsetek od wpłaconych pieniędzy? Zawsze dodatkowe 10mln zł.
cekin
3 lata temu
a kto rozliczyl przeciez to nieuki teraz oni nie ptrafia nic tylko knuc obrazac pomawiac szczuc
3D3D
3 lata temu
CIECH KUPIONY ZA PÓL CENY OD PLATFORMY OBYWATELSKIEJ DZIŚ MA PROBLEMY...