Notowania

podatki
18.12.2019 11:17

Kontrola skarbówki dot. PIT. Zapłacił ponad 55 mln zł

Podatnik przelał do kasy państwa ponad 55 mln zł po tym, jak skarbówka wykazała, że unikał opodatkowania. Odwołał się od tej decyzji, ale przegrał, więc zapłacił. "Niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kontrola skarbówki i ponad 55 mln zł do zapłaty. Od osoby fizycznej

Ponad 55 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wraz z odsetkami zapłacił podatnik, wobec którego administracja skarbowa wszczęła sprawę dot. nieprawidłowości finansowych, skutkujących unikaniem zapłaty podatku - podaje PAP, powołując się na Krajową Administrację Skarbową. Według KAS był to "niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej".

Sprawę ujawniła Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku. Chodzi o kontrolę, którą przeprowadzili pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego, po której wszczęto postępowanie podatkowe wobec jednego z podatników. "Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej" - poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Według ustaleń służb celno-skarbowych, kontrolowany podatnik, pod pozorem likwidacji spółki osobowej (co nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych), w rzeczywistości dokonał likwidacji osoby prawnej, stając się właścicielem wchodzącego w jej skład majątku.

Obejrzyj: Sklepy bronią się przed kolejnymi podatkami

"Ponieważ - zgodnie z prawem - majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, działanie kontrolowanego miało na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku" - podkreślił asp. Czarnecki.

Teraz - na mocy wydanej decyzji - podatnik musi wpłacić pełną kwotę należnego podatku PIT wraz z odsetkami. Od decyzji pierwszej instancji się odwołał, ale po jej podtrzymaniu przez organ odwoławczy - wpłacił do budżetu państwa łącznie ponad 55 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pit, kas, skarbówka, unikanie podatków, unikanie opodatkowania, kontrola skarbowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

Hipokryzja Ku Chwale OjczyznyRozumiem, że wszyscy tu radośnie i ochoczą płacą podatki :). Cieszą się jak się im zabiera ich własne pieniądze. Pięknie.

18-12-2019

Emerytka wtaroj sortNie należał do elity władzy więc musiał zapłacić złodziej jeden. Swoich nie wolno kontrolować - oni są jak kryształ. Ale jak mówi przysłowie kruk … Czytaj całość

18-12-2019

MarekW dzisiejszych czasach prawdziwi patrioci siedzą w szarej strefie. To dzięki nim nasza gospodarka jeszcze zipie.

Rozwiń komentarze (29)