Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Kontrola skarbówki dot. PIT. Zapłacił ponad 55 mln zł

29
Podziel się:

Podatnik przelał do kasy państwa ponad 55 mln zł po tym, jak skarbówka wykazała, że unikał opodatkowania. Odwołał się od tej decyzji, ale przegrał, więc zapłacił. "Niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej".

Kontrola skarbówki i ponad 55 mln zł do zapłaty. Od osoby fizycznej
Kontrola skarbówki i ponad 55 mln zł do zapłaty. Od osoby fizycznej (East News)

Ponad 55 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wraz z odsetkami zapłacił podatnik, wobec którego administracja skarbowa wszczęła sprawę dot. nieprawidłowości finansowych, skutkujących unikaniem zapłaty podatku - podaje PAP, powołując się na Krajową Administrację Skarbową. Według KAS był to "niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej".

Sprawę ujawniła Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku. Chodzi o kontrolę, którą przeprowadzili pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego, po której wszczęto postępowanie podatkowe wobec jednego z podatników. "Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej" - poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Według ustaleń służb celno-skarbowych, kontrolowany podatnik, pod pozorem likwidacji spółki osobowej (co nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych), w rzeczywistości dokonał likwidacji osoby prawnej, stając się właścicielem wchodzącego w jej skład majątku.

Zobacz także: Obejrzyj: Sklepy bronią się przed kolejnymi podatkami

"Ponieważ - zgodnie z prawem - majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, działanie kontrolowanego miało na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku" - podkreślił asp. Czarnecki.

Teraz - na mocy wydanej decyzji - podatnik musi wpłacić pełną kwotę należnego podatku PIT wraz z odsetkami. Od decyzji pierwszej instancji się odwołał, ale po jej podtrzymaniu przez organ odwoławczy - wpłacił do budżetu państwa łącznie ponad 55 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
bodek
3 lata temu
jestem ciekaw ile Banaś zapłaci podatku i odsetek
Twoja nicka
3 lata temu
Palikut?
Asik
3 lata temu
Szyszko za stodole ile zapłacił?
jac
3 lata temu
Grubo. Teraz zapewne pójdzie walczyć o wolne sądy lub jeszcze wolniejsze.
strefa72
3 lata temu
Policzcie ile będzie musiał zwrócić budżet jeżeli przegra sprawę w sądzie. To lepsza lokata niż jakikolwiek bank. A orzecznictwo w podobnych sprawach jest jednoznaczne - na 100 spraw fiskus przegrywa w 99. Wszystkie optymalizacje dokonane przed 1.07.2016 r. są dozwolone o ile nie uda się zarzucić pozorności czynności prawnej. Pojedynczej - przy czym trzeba wskazać jaka czynność jest ukrywana. W optymalizacjach występują co najmniej 3 czynności: ustanowienie nowej spółki kapitałowej, podwyższenie kapitału poprzez wniesienie aktywów spółki dotychczasowej, sprzedaż przez nową spółkę aktywów dotychczasowej w zamian za pieniądze, przekształcenie spółki kapitałowej w osobową.
...
Następna strona