Notowania

Użytkowanie wieczyste a VAT. Na wyrok TSUE czekają samorządy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawdzi, czy rację ma Wrocław, który uważa, że nie powinien od opłaty za przekształcenie gruntu z użytkowania wieczystego we własność płacić VAT. Gra toczy się o grube miliony, a jej wynik interesuje wszystkie samorządy w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych, które stoją na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, stali się z mocy prawa właścicielami gruntu (Fot: Serghei Starus)

Samorządy mogą uzyskać przy okazji uwłaszczenia i zażądać od Skarbu Państwa zwrotu VAT od opłaty przekształceniowej. Do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wpłynęło pytanie w tej sprawie.

Zadał je Wojewódzki Sąd Administracyjny, który miał wątpliwość co do tego, czy przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa stanowi dostawę towarów w rozumieniu dyrektywy VAT. I czy gmina, pobierając opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania, jest podatnikiem VAT – informuje "Rzeczpospolita".

Ministerstwo nie widzi podstaw do wydłużenia terminu na wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego.
Użytkowanie wieczyste znika. Ponad 900 tys. zaświadczeń

WSA poprosił TSUE, by rozpatrzył sprawę w przyspieszonym trybie – a to dlatego, że w grę wchodzi bezpieczeństwo finansowe gmin i Skarbu Państwa.

Doradcy podatkowi, których "Rzeczpospolita" poprosiła o komentarz, są zdania, że w sporze rację ma Wrocław, który nie powinien od opłaty przekształceniowej płacić VAT.

Obejrzyj: Walka z wyłudzeniami VAT przynosi efekt. "Przestępcy się wystraszyli"

- Z podstawowej zasady funkcjonowania tego podatku wynika, że gdy czynności nie podlegają VAT, to opłaty należne z powodu realizacji tej czynności także nie podlegają temu podatkowi – wyjaśnił Piotr Pałka, radca prawny z kancelarii Prawnej Derc, Pałka.

Dziś większość gmin odprowadza VAT od opłaty przekształceniowej. Jeśli orzeczenie okaże się dla nich korzystne, będą mogły go odzyskać.

Osoby, które nie dostały zaświadczenia o przekształceniu, muszą zapłacić opłatę roczną
Użytkowania wieczystego nie ma, ale płacić za nie trzeba po staremu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, vat, tsue, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

DomBezbieczenstwo finansowe ich nie interesuje

Rozwiń komentarze (1)