Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Ważna informacja ws. podatków. Resort podjął decyzję

43
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce dać przedsiębiorcom więcej czasu na rozliczenie rocznego CIT za 2021 r. i zapłatę podatku. Odpowiednie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Ważna informacja ws. podatków. Resort podjął decyzję
Podatnicy CIT będą mieli wydłużony termin do złożenia zeznania i zapłaty podatku (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, zgodnie z ustawą o CIT podatnicy tego podatku muszą do końca marca złożyć w urzędzie skarbowym deklarację o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek.

Zobacz także: Prawdziwy koszt Polskiego Ładu. Minister finansów: Tę lukę szybko zasypiemy dzięki konsumpcji

Rozliczenie CIT w 2022 r. Terminy

Projektowana w rozporządzeniu regulacja wydłuża termin do złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku CIT do końca czerwca 2022 r. i wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez środowisko księgowych - napisano w uzasadnieniu.

Wyjaśniono, że projektowana zmiana znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 28 lutego 2022 r. Będą oni mieli wydłużony termin do złożenia zeznania i zapłaty podatku. Również wszyscy podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczyna się w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 1 marca 2022 r. objęci zostaną tą regulacją.

MF proponuje, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

"Ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie rozporządzenia, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, gdyż zaproponowane rozwiązanie jest korzystne dla podatników. Projektowane rozporządzenie wpłynie pozytywnie na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ wydłuża termin do złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Więcej czasu na rozliczenie CIT przedsiębiorcy mieli również w ubiegłym roku. Powodem przesunięcia terminów była pandemia koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Księgowy
2 lata temu
Nie mogę połapać się w tym nowym burdelu.
KRIS
2 lata temu
Już niedługo będę miał spółkę za granicą, co ciekawe nie będę musiał się przejmować tymi thebilami wymyślającymi jak mi zabrać kasę. Ale -> Oni <- będą musieli niedługo skupić się na sobie, bo żerowisko zniknie. Zacznie się trawienie samego siebie i ograniczanie wszystkich plusów, aż do zera he he he. Będzie kwik i zawodzenie kiedy już nie będzie ratunku, sorki, ale cały czas na to pracujecie, by wam było źle.
księgowa
2 lata temu
a co z przedsiębiorcami opłacającymi PIT????
Rafał
2 lata temu
Ja schodzę do "podziemia". Pinokio moje usługi są już o 30% tańsze. Dlaczego? Bo nie płacę już od lutego zusów, watów i wszelakich innych bandyckich składek. Zachęcam gorąco każdego. Jak wróci normalność to ponownie zarejestruję firmę.
Jerry
2 lata temu
Wiecie jak można ogłosić autonomię wtym zjenwmym kraju. Bo psychpacja nami steruję.
...
Następna strona