Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ważna zmiana w "Twój e-PIT". To pierwszy taki rok

26
Podziel się:

Jest niespodzianka dla rozliczających PIT za 2023 r. Skarbówka przygotowała aktualizację programu "Twój e-PIT". Dzięki niej za pośrednictwem internetowej platformy będą mogli rozliczyć się podatnicy, którzy dotychczas byli pomijani przez ten system.

Ważna zmiana w "Twój e-PIT". To pierwszy taki rok
PIT za 2023 r. Duże zmiany w "Twój e-PIT" (Adobe Stock, Pio Si)

Od czwartku rusza akcja rozliczeń PIT za 2023 r. Polacy mają czas do końca kwietnia na złożenie deklaracji podatkowych.

PIT za 2023 r. To pierwszy taki rok. Z "Twój e-PIT" skorzysta spora grupa

W tym roku wchodzi w życie spora zmiana, na której skorzystają miliony Polaków. Od 2024 r. za pośrednictwem programu "Twój e-PIT" rozliczą się też podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej. Nie będzie mieć tutaj znaczenia wybrana przez nich forma opodatkowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Akcja PIT startuje. Masz czas do 30 kwietnia. "Można nie zrobić nic"

System e-Urzędu Skarbowego przygotuje w tym roku nie tylko formularze PIT-37 i PIT-38, ale także: PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Z tych drugich korzystają osoby fizyczne osiągające przychody z najmu, działalności gospodarczej lub działów specjalne produkcji rolnej.

Co istotne, z formularza przygotowanego przez skarbówkę skorzystają także podatnicy, którzy uzyskują zarówno przychody z tytułu pracy, jak i prowadzą działalność w formie spółki.

Z "Twojego e-PIT" skorzystają też podatnicy, których przedsiębiorca np. wysłał czasowo do pracy za granicą lub też pracowali przez cały rok podatkowy poza Polską. Fiskus wyjaśnia, że przygotuje dla takich osób PIT-36, jednak zastrzega, że będą musieli go złożyć sami, gdyż system nie akceptuje automatycznie tych formularzy.

PIT za 2023 r. Ci podatnicy wciąż nie skorzystają

Nie oznacza to jednak, że formularz przygotowany przez "Twój e-PIT" dla przedsiębiorców będzie w pełni gotowy do wysłania.

W tym częściowo wypełnionym zeznaniu dla przedsiębiorców nie znajdziemy zbyt wielu informacji. To będą tylko te dane, o których fiskus wie, czyli np. numery, adres. Plus zaliczki, które zostały zapisane w ciągu roku. Ale przychody, koszty, ulgi – to wszystko trzeba wpisać samodzielnie – przestrzegała w programie "Newsroom" WP Małgorzata Samborska, ekspert podatkowy z Grant Thornton.

Choć aktualizacja systemu o przedsiębiorców to niewątpliwie dobra wiadomość, to jednak w 2024 r. nadal nie wszyscy skorzystają z "Twojego e-PIT". Trzeba tutaj jednak podkreślić, że grupa tego typu osób z roku na rok się zmniejsza.

I tak z tego rozwiązania nie skorzystają np. podatnicy, którzy uzyskali przychody w przedsiębiorstwie otrzymanym w spadku. Fiskus podkreśla też, że przygotowuje rozliczenia wyłącznie w przypadku, gdy posiada dane o wysokości przychodów. A zatem osoby uzyskujące je z działalności nierejestrowanej będą musiały same uzupełnić formularz o konkretne kwoty.

PIT za 2023 r. Wielka akcja rozliczeń podatków dla 22 mln Polaków

Akcja składania PIT-ów dla większości Polaków ruszy w czwartek 15 lutego. Od tego dnia w serwisie "Twój e-PIT" są udostępnione dokumenty wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Rozliczenia PIT będzie można składać przez kilka tygodni, jednak należy zrobić to najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r.

Można jednak złożyć też dokumenty samemu, a nie za pośrednictwem rządowej platformy. Jeśli jednak będziemy chcieli złożyć deklaracje podatkowe w formie papierowej, to musimy pamiętać o terminach. W przypadku wysyłki dokumenty trzeba nadać w placówce Poczty Polskiej przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania, a więc przed końcem kwietnia.

Obowiązek złożenia deklaracji PIT dotyczy nawet 22 mln podatników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Cdn
4 miesiące temu
Jakie to ma znaczenie? Łatwiej mi rozliczyć za pomocą darmowych programów i są lepsze podpowiedzi do rozliczeń.
Djrapi
4 miesiące temu
A dlaczego musimy płacić dodatkowy podatek od obowiązkowej składki zdrowotnej. Czy to nie jest draństwo?
wrrrr
4 miesiące temu
To jedyne ułatwienie które mogę pochwalić, us wypełnia, ja potwierdzam jeżeli wszystko się zgadza i z głowy ten przykry obowiązek. Bo pewna jest tylko śmierć i podatki.
Qwery
4 miesiące temu
Czy pracodawcą powinien dać pit pracownikowi
Piter
4 miesiące temu
Ciekawe czy ktoś kto pisze ze jeśli ktoś pracuje za granicą i tam odprowadza podatki to w Polsce już nie musi .Ciekawy jestemm ze ten kto pisze ze powinien też odprowadzać podatki bo jak nie to nie jest Polakiem ale bzdura może ten kto tak pisze to jestem ciekawy czy jak by pracował za granicą czy by chciał odprowadzać dwa podatki ale to jakiś pastuch i tyle
...
Następna strona