Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

50 proc. stawka PIT - dlaczego by nie?

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Marek Borowski uważa, że należy przeanalizować propozycję wprowadzenia 50 proc. stawki PIT, w momencie gdy rząd poszukuje dodatkowych środków w budżecie.

"To jest propozycja, nad którą trzeba się jeszcze poważnie zastanowić" - powiedział dziennikarzom w piątek w Sejmie Borowski.

Przyjęcie poprawki do ustawy o PIT, wprowadzającej dodatkową 50-proc. stawkę podatkową, pozytywnie zaopiniowała w czwartek Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, a Sejm będzie głosował nad nią 23 października. Taki podatek płaciłyby osoby, których roczny dochód przekraczałby 250 tys. zł.

Wiceminister finansów Elżbieta Mucha poinformowała, że przyjęcie tej poprawki zwiększy dochody sektora finansów publicznych o 829 mln zł.

Wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner jest przeciwny tej poprawce.

Borowski dodał, że nie dziwi się propozycjom wprowadzenia nowej wyższej stawki dla najlepiej zarabiających w sytuacji, gdy w poszukiwaniu oszczędności rząd decyduje się nie zwiększać kwoty wolnej i zamrozić progi podatkowe.

Borowski powiedział, że jego zdaniem nie ma podstaw, aby ponownie kierować ustawę o PIT do pierwszego czytania.

Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedział w czwartek poseł SKL Marek Zagórski, gdyż podczas wcześniejszych prac komisji jedną z jego poprawek najpierw odłożono do rozstrzygnięcia w późniejszym terminie, a potem ją przeoczono w związku z czym nie znalazła się ona w sprawozdaniu komisji.

Ewentualny powrót do pierwszego czytania oznaczałby, że Sejm nie zdąży uchwalić ustawy podatkowej (PIT) do końca roku.

"Badałem tę sprawę. Ta poprawka nie została przegłosowana w trakcie prac komisji. Poseł nie może mieć pretensji, on powinien to postulować. Ta poprawka nie została przegłosowana najpierw z powodu braku quorum, a potem już do tego nie wrócono. Poseł miał wiele możliwości, żeby do tego wrócić" - powiedział marszałek.

"Ostatecznie więc zgłosił poprawkę (w drugim czytaniu), jest ona zapisana w sprawozdaniu i będzie głosowana przez Sejm" - dodał Borowski.

pit
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)