Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Polacy polubili skarbówkę. Za co?

0
Podziel się:

Jednocześnie połowa podatników potrzebuje pomocy, aby właściwie wypełnić deklarację - wynika z raportu CBOS.

CBOS: Polacy polubili skarbówkę. Za co?
(Pryzmat/Dreamstime)

41 proc. ankietowanych dobrze ocenia urzędy skarbowe, a połowa uważa, że wypełnienie PIT-u jest łatwe - wynika z badania _ Polacy o PIT-ach i urzędach skarbowych _ przeprowadzonego przez CBOS. Jednocześnie połowie podatników ktoś pomaga wypełnić deklarację.

CBOS napisał w raporcie, że prawie dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) musiało się do końca kwietnia rozliczyć z urzędem skarbowym z podatku od dochodów osobistych. Za co szóstego respondenta (16 proc.) zeznanie podatkowe składał zakład pracy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast 14 proc. jest zwolnionych od płacenia podatku, a 6 proc. nie musi wypełniać formularza PIT z innych powodów.

CBOS pytał także o opinie na temat działalności urzędów skarbowych. _ - Wprawdzie przeważają noty pozytywne (41 proc.), ale co trzeci dorosły Polak (35 proc.) źle ocenia pracę tych placówek. Jedna czwarta ankietowanych (24 proc.) nie ma wyrobionego zdania na ten temat _ - podał CBOS.

Podatnicy, którzy sami muszą rozliczać się z urzędem skarbowym nieco lepiej niż ogół społeczeństwa postrzegają działalność urzędów skarbowych (49 proc.). Jednocześnie w grupie mającej bezpośredni kontakt z fiskusem 14 proc. zdecydowanie źle ocenia prace organów podatkowych, w całym społeczeństwie odsetek ten wynosi 13 proc.

Z badania wynika, że z grupy podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem ponad połowa (52 proc.) skorzystała z możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, a 45 proc. zadeklarowało, że rozliczyło się indywidualnie. Z możliwości rozliczenia się wspólnie z dzieckiem skorzystało jedynie 3 proc. podatników.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ministerstwo;finansow;proponuje;aby;podatnika;obslugiwal;jeden;urzad;skarbowy,163,0,1307043.html) *Ministerstwo walczy z oszustami podatkowymi * _ W szczególności chodzi o sytuacje częstych zmian adresów siedzib i miejsc prowadzenia działalności gospodarczej lub podawanie nieistniejących adresów _.

CBOS zauważył, że Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości złożenia PIT-u przez internet. _ - Wprawdzie większość podatników rozliczających się samodzielnie nadal osobiście dostarcza swój PIT do urzędu skarbowego (62 proc.; w największych polskich miastach - 52 proc.) jednak liczba takich osób systematycznie spada (od ubiegłego roku spadek o 5 punktów). W 2013 roku już co piąty badany samodzielnie rozliczający się z fiskusem skorzystał z internetu, aby dostarczyć swoje zeznanie podatkowe _ - napisano w raporcie.

Odsetek podatników rozliczających się przez internet wyniósł 20 proc., co oznacza wzrost o 8 punktów proc. w stosunku do ubiegłego roku (w największych miastach 29 proc. podatników złożyło e-deklaracje). 13 proc. podatników skorzystało z usług poczty, a 5 proc. dostarczyło swoją deklarację w inny sposób.

_ - Dla większości osób zobowiązanych do złożenia zeznania podatkowego wypełnienie niezbędnej deklaracji nie stanowi większego problemu. Jedna piąta podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem (19 proc.) uważa, że wypełnienie formularza PIT jest bardzo łatwe, a więcej niż jedna trzecia (35 proc.), że stosunkowo łatwe. Jedna czwarta (24 proc.) ocenia, że wypełnienie formularza podatkowego jest dość trudne, a co czternasty (7 proc.), że bardzo trudne _ - wskazano w komunikacie.

Według analityków CBOS 2011 r. był przełomowy, jeśli chodzi o opinie na temat trudności związanych z wypełnianiem formularzy podatkowych. Od tamtej pory ponad połowa podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem twierdzi, że wypełnienie zeznania podatkowego jest łatwe (w latach 2011-2013 było to 51-54 proc.).

_ - Jednocześnie już od dawna zmniejsza się odsetek podatników deklarujących problemy z tym związane. Można zatem stwierdzić, że Polacy coraz lepiej przyswajają sobie zasady rozliczeń, korzystając m.in. z różnego rodzaju form pomocy. Zapewne swój udział w tym miały także uproszczenia deklaracji podatkowych _ - oceniono.

Przygotowując deklarację podatkową 49 proc. badanych korzystało z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych, 38 proc. posiłkowało się specjalistycznymi programami komputerowymi, a 26 proc. zwróciło się do doradcy podatkowego. "_ - Co ciekawe, wyraźnie upowszechnia się korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania - coraz częściej oferowanego w kwietniowych wydaniach gazet. Pozostałe formy pomocy były wykorzystywane niemal równie często jak w ostatnich latach _- zauważono w komentarzu.

Analitycy CBOS zwrócili uwagę na popularność różnego rodzaju ulg i odliczeń. W tym roku ponad 55 proc. rozliczających się samodzielnie skorzystało z takiej możliwości i tyle samo spodziewa się zwrotu nadpłaconego podatku. 33 proc. twierdzi, że pobrane od nich zaliczki pokrywają się z należnym podatkiem, a 8 proc. musiało dopłacić podatek.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 9-15 maja na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w PIT. Rząd nałoży nowe obowiązki Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
Podatek od towarów i usług. Ważna uchwała NSA Urząd skarbowy określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w wyższej wysokości, kiedy nie upłynął jeszcze termin przedawnienia.
Ważne by rozliczyć PIT. Nie ważne jak W ostatnich dniach kwietnia możliwe jest wolniejsze działanie systemu informatycznego. Przez internet rozliczyły się już ponad 3 miliony Polaków.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)