Notowania

pit
29.01.2012 15:20

Część podatników musi rozliczyć swoje PIT-y do końca stycznia

Chodzi o osoby płacące zryczałtowany podatek od działalności gospodarczej, uzyskujące przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

Podatnicy płacący zryczałtowany podatek od działalności gospodarczej, uzyskujący przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy, mają do końca stycznia czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Resort finansów przypomina, że PIT-28 mogą złożyć przez internet.

Z informacji MF opublikowanych na stronie internetowej resortu wynika, że drogą elektroniczną można złożyć też roczne deklaracje o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku, które do 31 stycznia składają podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

Deklaracje PIT-28, PIT-16A i PIT-19A można wysłać przez internet za pomocą przygotowanego przez Ministerstwo Finansów systemu e-Deklaracje. Formularze nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. "Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl

_ - Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje _ - informuje MF. W przypadku popełnienia błędu w formularzu, elektronicznie można złożyć też korektę deklaracji.

- _ Warto pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne _ - przypomina resort finansów.

Deklaracje podatnik może złożyć także osobiście w kancelarii urzędu skarbowego, gdzie otrzyma potwierdzenie, ale może też nadać listem poleconym przez Pocztę Polską, co daje gwarancję, że dotrze ona do urzędu skarbowego. Ponadto z fiskusem można się rozliczyć wrzucając deklarację do tzw. urzędomatu (urządzenia do przyjmowania dokumentów podatkowych wydającego potwierdzenie ich odbioru), który może stać nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także np. w urzędzie gminy.

Resort finansów przypomina, że składając zeznanie podatkowe za 2011 r. należy pamiętać o prawidłowym wskazaniu swojego identyfikatora podatkowego - obecnie jest nim numer PESEL albo NIP. Numer PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL i które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, nie są płatnikami składek społecznych i zdrowotnych oraz podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika.

- _ Osoby, które nie spełniają chociaż jednego z powyższych warunków, w zeznaniu podają NIP _ - informuje resort finansów.

Więcej na temat rozliczania PIT - czytaj w Money.pl
Od teraz PIT rozliczysz też w hipermarkecie Nowe formy zapłaty mają ułatwić życie przede wszystkim tym podatnikom, którzy nie prowadzą własnych firm.
"Mały" podatnik może liczyć na przywileje Opłaca VAT raz na kwartał, a gdy braknie mu środków, może go nie płacić. Dodatkowo korzysta z jednorazowej amortyzacji i kwartalnie reguluje zaliczki na poczet PIT.
Rozliczenie PIT: Kto trafi pod lupę fiskusa? Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku.
PiT 2010: Dziś ostatnia szansa na rozliczenie O północy upłynie termin rozliczenia z fiskusem z podatku zapłaconego w ubiegłym roku.
Tagi: pit, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz