Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy ulga budowlana pozostanie?

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola likwidacja podatkowej ulgi mieszkaniowej nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Według ministra istniejąca ulga jest bardzo nowoczesna, bo nie tylko skłania do budowania, ale także do tego, aby budować z kredytu

Zdaniem wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola likwidacja podatkowej ulgi mieszkaniowej nie byłaby dobrym rozwiązaniem.

"Ewentualna likwidacja ulgi mieszkaniowej nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Wydaje się, że narzędzie, które wprowadziliśmy niedawno, jest bardzo nowoczesne. Ono nie tylko skłania do tego, żeby budować mieszkania, a nie lokować (pieniądze) na kontach, ale skłania też do tego, aby budować z kredytu" - powiedział dziennikarzom po piątkowej konferencji Pol.

Wicepremier, minister finansów Grzegorz Kołodko przedstawił w ubiegłym tygodniu propozycje zmian w systemie podatkowym, obejmujące m.in. likwidację zdecydowanej większości ulg podatkowych, w tym mieszkaniowych.

"Ta propozycja (likwidacji ulg mieszkaniowych - PAP) nie jest propozycją sztywną, bo jeśli taka miałaby być, to w ogóle nie byłoby o czym dyskutować. Od początku obie partie, SLD i UP, mówiły, że należy skłaniać obywateli do angażowania pieniędzy w budowanie mieszkań" - dodał Pol.

Jego zdaniem ulga mieszkaniowa, która pozwala na odliczanie od podstawy opodatkowania odsetek od zaciągniętego kredytu, pomaga w odwróceniu struktury finansowania mieszkań, tak aby więcej ich budowano z pożyczek a nie ze środków własnych inwestorów.

Pol powiedział, że przed wprowadzeniem ulgi tylko 20 proc. mieszkań budowano dzięki pożyczonym pieniądzom. Wicepremier nie powiedział, jak obecnie wyglądają te proporcje.

podatki
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)