Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści: Wyższe stawki VAT 2011 to gorsza gospodarka

0
Podziel się:

Według ekspertów, wzrosną ceny, a koniunktura w kraju się osłabi. To komentarze po zapowiedzi premiera, że rząd jest gotowy by podnieść ten podatek.

Ekonomiści: Wyższe stawki VAT 2011 to gorsza gospodarka
(kprm.gov.pl)

Premier podkreślił wczoraj, że jest to scenariusz, który w najmniejszym stopniu dotknie społeczeństwo.

Prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista z Głównej Szkoły Handlowej ocenił, że takie posunięcie nie rozwiąże problemów finansów publicznych. Jego zdaniem należałoby zmniejszyć rozdęte - jego zdaniem - wydatki sektora publicznego.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Zbigniew Żurek z Business Centre Club uważa, że zapowiedziane przez rząd podniesienie podatku VAT nie będzie obojętne dla cen żywności. Rząd twierdzi, że 1-procentowa podwyżka VAT będzie najmniej dotkliwa dla obywateli, a uchroni budżet przed niebezpiecznym poziomem zadłużenia. Według ekonomisty, taką podwyżkę odczują wszyscy.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ŻURKA:

Według niego, oszczędności nalezy szukać w racjonalizacji wydatków a nie w podnoszeniu podatków. Te zaś podnosić najłatwiej.

Również zdaniem doktor Małgorzaty Starczewskiej Krzysztoszek, podwyższenie podatku VAT o 1 punkt procentowy nie rozwiązuje problemów, jakie stoją przed finansami publicznymi. Doktor Krzysztoszek mówi, że rząd powinien wreszcie zmierzyć się z rozwiązaniami systemowymi.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY STARCZEWSKIEJ KRZYSZTOSZEK:

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, rząd mógłby poszukać dodatkowych wpływów budżetowych także poprzez likwidację ulgi płynącej ze wspólnego opodatkowywania się małżonków.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)