Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wódka
29.06.2009 07:02

Eksperci: Nie ma sensu podwyższać akcyzy na alkohol

Po podwyżce w styczniu o 9 proc. sprzedaż wódki spadła o 30 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały: Polmos Lublin)

Podniesienie akcyzy na wyroby spirytusowe może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego - ostrzegają eksperci podatkowi.

Według nich wpływy do budżetu zamiast wzrosnąć, po zwiększeniu podatków, spadną. Dziennik _ Polska _ przypomina, że rząd planuje podnieść akcyzę w przyszłym roku.

Eksperci pytani przez dziennik zwracają uwagę na efekt ostatniej podwyżki. W styczniu rząd podniósł akcyzę o 9 procent. Do marca sprzedaż wódki spadła aż o blisko 30 procent w skali roku - wynika z danych Krajowej Rady Przetwórstwa Spirytusu i GUS. Według danych dziennika _ Polska _, w bieżącym kwartale ta tendencja utrzymała się i spadek obrotów był tylko nieznacznie mniejszy.

Tymczasem mniejsza sprzedaż to mniejsze wpływy do budżetu. Choć akcyza przez cztery miesiące tego roku przyniosła 3 miliardy 100 milionów złotych, o 200 milionów więcej niż przed rokiem, to zdaniem ekspertów jest to tylko czasowy, złudny sukces. Do spadku wpływów do budżetu dojdzie jeszcze jesienią.

Raport Money.pl
*Alkohol za miliardy. Będzie kaganiec na rynek? * Wartość rynku alkoholu w Polsce dynamicznie rośnie. W 2008 roku na napoje z procentami wydaliśmy ponad 25,2 mld złotych. Czytaj w Money.pl
Tagi: wódka, akcyza, podatki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2019

mokPolacy pija alkohol.....bo lubia.......ale nie musza pic tego dziadostwa.

17-04-2019

mokPolacy pija alkohol.....bo lubia.......ale nie musza pic tego dziadostwa.

17-04-2019

mokPolacy pija alkohol.....bo lubia.......ale nie musza pic tego dziadostwa.

Rozwiń komentarze (4)