Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiskus może zajrzeć pod choinkę

0
Podziel się:

Wciąż obowiązują limity darowizn.

Fiskus może zajrzeć pod choinkę
(futureshape)

Jesteś szczęśliwcem, który kupuje bliskim drogie prezenty? Uważaj, żebyś nie wpędził ich i siebie w podatkowe kłopoty. Pamiętaj też, że znajomym możesz ofiarować znacznie mniej, niż najbliższym członkom rodziny. Wciąż obowiązują nas limity darowizn - ostrzega Gazeta Prawna.

1 stycznia 2007 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania darowizn przekazywanych w ramach najbliższej rodziny. Teoretycznie nie musimy obawiać się, że fiskus zajrzy nam pod choinkę.

Raport Money.pl
*Kryzys straszy, ale święta ważniejsze * Co trzeci internauta Money.pl ograniczył swoje świąteczne wydatki. Przybyło jednak osób, które zadeklarowały, że na prezenty wydadzą ponad tysiąc złotych. zobacz raport Money.pl

Ani zięć, ani synowa nie są zaliczeni do najbliższej rodziny objętej zwolnieniem z podatku. To samo dotyczy też teściów. W ich przypadku od prezentów teoretycznie trzeba by zapłacić podatek.

Raport Money.pl
*Choinkowa tradycja kosztuje niemal 200 mln zł * Co roku żywe drzewko kupuje w Polsce co trzecie gospodarstwo domowe. Jak obliczył Money.pl, to około czterech milionów choinek, wartych około 193 mln zł. zobacz raport Money.pl

Teoretycznie dlatego, że w tym przypadku obowiązuje stosunkowo wysoki limit zwolnienia. Bezkarnie można przekazać prezenty o łącznej wartości 9637 zł. Podatek po przekroczeniu limitu 4902 zł muszą płacić obdarowani przez nas przyjaciele lub osoby, z którymi pozostajemy w nieformalnym związku. Limit obejmuje wszystkie darowizny przekazane w ciągu pięciu ostatnich lat.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)