Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy walutowi czekają na Rezerwę Federalną

0
Podziel się:

Wszystko wskazuje, że przestrzeń do dalszego umacniania się złotego się kurczy.

Inwestorzy walutowi czekają na Rezerwę Federalną
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Złoty i polskie obligacje w piątek się umacniały, a w przyszłym tygodniu kluczowa dla obu rynków będzie decyzja Fed. W najbliższych dniach złoty powinien utrzymywać się w paśmie 4,20-4,30 za euro, zaś przestrzeń do jego dalszego umocnienia jest ograniczona - oceniają dilerzy.

_ - W przyszłym tygodniu jest posiedzenie Fed i na rynku jest za duża niepewność. Fed to niewiadoma. Myślę jednak, że dolar w horyzoncie miesiąca będzie się umacniał, a to nie będzie sprzyjało złotemu, choć nie spodziewam się też istotnego osłabienia _ - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy BNP Parbias Polska.

Dzisiejsze notowania najważniejszych walut

_ Sądzę, że będziemy się poruszali w paśmie 4,20-4,30 za euro. Mój osobisty pogląd na rynek jest taki, żeby kupować teraz euro za złotego _ - dodał.

_ - Ewentualne przebicie przez rentowności amerykańskich 10-latek poziomu 3 proc. może spowodować wyprzedaż polskich papierów i powiązaną z tym sprzedaż złotego _ - zaznaczył diler.

W ocenie Koprowskiego przestrzeń do dalszego umacniania się złotego się kurczy.

_ Jest pewna presja na umocnienie złotego, ale to wynika głównie z zakupów złotego za forinta i czeską koronę, i to napędza nasz kurs. Jednak sądzę, że nie ma już za dużo miejsca do umocnienia. Gdybyśmy zeszli poniżej 4,20 za euro, to potem jest bardzo ważny poziom 4,18 za euro _ - powiedział diler.

_ Tydzień na rynku kończy się spokojnie, a 4,2050 to mocny poziom wsparcia dla euro i oporu dla złotego. Nie widzę powodów do rajdu poniżej 4,18 za euro ku poziomom 4,15-4,10 za euro _ - dodał.

W środę wieczorem polskiego czasu Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi też projekcje gospodarcze, po czym odbędzie się konferencja prasowa szefa Fed Bena Bernanke.

Dla polskich obligacji istotna, zdaniem dilerów, będzie sytuacja na rynkach bazowych, a kluczowe w przyszłym tygodniu będą decyzje Fed.

_ Pomimo słabego otwarcia piątek kończy się nieźle. Polska inflacja okazała się zgodna z oczekiwaniami, a umocnienie rynku wynika z poprawy na rynkach globalnych, m.in. po danych o sprzedaży z USA, choć sentyment w zasadzie poprawiał się od rana _ - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler SPW w BRE Banku.

_ W przyszłym tygodniu kluczowy będzie Fed i informacje o tym, o ile zmniejszy on skalę zakupu aktywów _ - dodał.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,2 proc. mdm, analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 proc. - komunikat Departamentu Handlu USA.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do sierpnia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 1,1 proc. rdr, a mdm spadły o 0,3 proc.

Porównaj na wykresach notowania walut

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)