Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?

Fot. Alexshalamov/Dreamstime

Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak.

- Ustawa o PIT nie precyzuje, że opieka nad dzieckiem ma trwać cały rok. Stąd wniosek, że niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się kilka lub kilkanaście lat wcześniej, czy dopiero w trakcie poprzedniego roku podatkowego, rodzic może złożyć zeznanie podatkowe za 2009 r. razem z nim - wyjaśnił Marczak.Ekspert podkreślił, że nie ma żadnego powodu, by interpretować przepisy rozszerzająco, niekorzystnie dla podatnika.

Dodał, że samotni rodzice mają wątpliwości dotyczące rozliczania się wspólnie z dzieckiem głównie dlatego, że skorzystanie z podobnej preferencji, tj. wspólnego rozliczania z małżonkiem wymaga, by małżeństwo trwało cały rok. Inna ulga na dziecko, tzw. prorodzinna (odliczenie od podatku kwoty 1 112,04 zł) musi być dzielona na poszczególne miesiące, jeżeli dziecko urodziło się w trakcie 2009 r.

- Przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków. czy ulga prorodzinna, to odrębne regulacje niż rozliczenie z dzieckiem i nie należy ich łączyć - powiedział Marczak.

ZOBACZ TAKŻE:
PIT 2009: Jak odliczyć ulgę na dzieci?
Przepisy ustawy o PIT pozwalają, by osoby samotnie wychowujące dzieci zaoszczędziły na podatku, dzieląc swoje dochody na dwa. Po obliczeniu kwoty podatku powinni pomnożyć ją przez dwa.

- Ustalone w ten sposób zobowiązanie zawsze będzie niższe od tego, które byłoby liczone bez dziecka, bo podatek jest ustalany od mniejszej kwoty - powiedział Marczak.

Za osobę samotnie wychowującą dziecko przepisy o PIT uważają: pannę lub kawalera, wdowę lub wdowca, rozwódkę lub rozwodnika, osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, oraz osobę, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Samotny rodzic może rozliczań się z dzieckiem tylko do ukończenia przez nie 18 lat albo 25, gdy dziecko uczy się w szkole lub studiuje. Bez względu na wiek wspólne rozliczenie z dzieckiem przysługuje wtedy, gdy jest ono niepełnosprawne i przysługuje na nie zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że chcąc skorzystać ze wspólnego rozliczenia muszą złożyć zeznanie w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia. Spóźnienie będzie równoznaczne z utratą prawa do preferencyjnego rozliczenia - powiedział Marczak.

pit, podatki, dziecko, dochdoy, samotny rodzic
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Coolskin
78.9.99.* 2012-03-07 10:23
Czy mogę rozliczyć się z dzieckiem z poprzedniego małżeństwa jeśli cały rok mieszkało ze mną a ja w maju wziąłem ślub. Do tego mamy jeszcze jedno dziecko z przed małżeństwa zawartego w maju, ale to chyba nie wpłynie na meritum sprawy? Jak to rozliczyć? Pomocy:)
2010-04-05 20:19 portfel
znowu brakuje interpretacji dla konkubinatów.