Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?

0
Podziel się:

Jest to możliwe także wtedy, gdy dziecko urodziło się w trakcie roku.

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?
(Alexshalamov/Dreamstime)

*Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak. *

_ - Ustawa o PIT nie precyzuje, że opieka nad dzieckiem ma trwać cały rok. Stąd wniosek, że niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się kilka lub kilkanaście lat wcześniej, czy dopiero w trakcie poprzedniego roku podatkowego, rodzic może złożyć zeznanie podatkowe za 2009 r. razem z nim _ - wyjaśnił Marczak.

Ekspert podkreślił, że _ nie ma żadnego powodu, by interpretować przepisy rozszerzająco, niekorzystnie dla podatnika _.

Dodał, że samotni rodzice mają wątpliwości dotyczące rozliczania się wspólnie z dzieckiem głównie dlatego, że skorzystanie z podobnej preferencji, tj. wspólnego rozliczania z małżonkiem wymaga, by małżeństwo trwało cały rok. Inna ulga na dziecko, tzw. prorodzinna (odliczenie od podatku kwoty 1 112,04 zł) musi być dzielona na poszczególne miesiące, jeżeli dziecko urodziło się w trakcie 2009 r.

_ - Przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków. czy ulga prorodzinna, to odrębne regulacje niż rozliczenie z dzieckiem i nie należy ich łączyć _ - powiedział Marczak.

ZOBACZ TAKŻE:
PIT 2009: Jak odliczyć ulgę na dzieci?
Przepisy ustawy o PIT pozwalają, by osoby samotnie wychowujące dzieci zaoszczędziły na podatku, dzieląc swoje dochody na dwa. Po obliczeniu kwoty podatku powinni pomnożyć ją przez dwa. _ _

_ - Ustalone w ten sposób zobowiązanie zawsze będzie niższe od tego, które byłoby liczone bez dziecka, bo podatek jest ustalany od mniejszej kwoty _ - powiedział Marczak.

Za osobę samotnie wychowującą dziecko przepisy o PIT uważają: pannę lub kawalera, wdowę lub wdowca, rozwódkę lub rozwodnika, osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, oraz osobę, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Samotny rodzic może rozliczań się z dzieckiem tylko do ukończenia przez nie 18 lat albo 25, gdy dziecko uczy się w szkole lub studiuje. Bez względu na wiek wspólne rozliczenie z dzieckiem przysługuje wtedy, gdy jest ono niepełnosprawne i przysługuje na nie zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że chcąc skorzystać ze wspólnego rozliczenia muszą złożyć zeznanie w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia. _ Spóźnienie będzie równoznaczne z utratą prawa do preferencyjnego rozliczenia _ - powiedział Marczak.

pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)