Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kluby poselskie za zmianą naliczania podatku rolnego

0
Podziel się:

Wszystkie kluby poparły w poselski projekt nowelizacji ustawy o
podatku rolnym.

Kluby poselskie za zmianą naliczania podatku rolnego
(AndreasReh/iStockphoto)

Projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym zakłada zmianę obliczania tego podatku tak, by jego wysokość nie była uzależniona od wahań cen żyta. Ma to stabilizować wydatki gospodarstwa rolnego, a także dochody gmin.

Podatek ma być naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Średnia cena skupu żyta jest obliczana na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 20 października poprzedzającego rok podatkowy.

Projekt przygotowany przez PSL wpłynął do Sejmu w październiku 2011 r. i, jak mówił poseł sprawozdawca Jan Łopata, miał łagodzić skutki dużego wzrostu cen skupu żyta w 2011 r. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w lutym 2012 r., po czym projekt trafił do komisji finansów publicznych. Pracę nad projektowaną nowelizacją wznowiono dopiero w marcu 2013 r.

Ze względu na przedłużające się prace, PSL wniósł autopoprawkę, która polega na zmianie terminu wejścia w życie nowelizacji. Pierwotnie zakładano, że będzie to 14 dni od ogłoszenia noweli ustawy. Obecna propozycja - to 1 października 2013 r., co oznacza, że będzie dotyczyła ona podatku rolnego dopiero od 2014 r.

Podatek rolny, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami z 1984 r., obliczany jest według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Wynosi on obecnie równowartość pieniężną 2,5 kwintala żyta (kwintal czyli dt = 100 kg) od hektara przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych, a od pozostałych gruntów - równowartość pieniężną 5 dt żyta. Podatek ten stanowi dochód gminy.

Podatek rolny za 2013 r. wynosi: 189,65 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów, a od 1 ha gruntów pozostałych 379,30 zł. Średnia cena skupu żyta za pierwsze trzy kwartały 2012 roku wyniosła 75,86 zł za dt. W 2012 r. było to 185,45 zł i 370,90 zł, a cena skupu żyta obliczona została na 74,18 zł za dt. Podczas, gdy w 2011 r. podatek rolny wynosił odpowiednio 94,10 zł i 188,20 zł.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski poinformował podczas drugiego czytania projektu noweli w środę, że dochody gmin z tytułu podatku rolnego faktycznie wahają się w zależności od cen żyta. W 2010 r. wyniosły one niecałe 1 mld zł, w 2011 r. - było to ponad 1 mld zł, a w 2012 r. - ponad 1,5 mld zł.

Grabowski odniósł się także do pytań posłów w sprawie prac nad zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska podatkiem dochodowym w rolnictwie. Poinformował, że taki projekt jest w planie prac rządu, ale na razie resort finansów nie ma gotowego projektu. Przypomniał, że ma on być przygotowany w uzgodnieniu z ministrem rolnictwa. - _ Nie jest to materia ani łatwa, ani oczywista z punktu widzenia tych dwóch ministrów _ - zaznaczył.

_ - Zakłada się, że obciążenia rolników powinny być na podobnym jak obecnie poziomie, ale musi się różnić rozłożeniem obciążeń na poszczególnych rolników. Ten, kto ma większy dochód będzie płacił więcej _- wyjaśnił wiceminister.

Głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku rolnym odbędzie się prawdopodobnie w piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomysł ministerstwa zaszkodzi firmom? Odpowiedzialność solidarna nabywcy za podatek, którego nie zapłacił sprzedający, ma nie dotknąć małych przedsiębiorców.
Samorządowiec: Nie stać nas na odśnieżanie dróg Długa zima drenuje kieszenie samorządów. Niektóre zadłużają się, żeby sfinansować odśnieżanie.
Odliczenie VAT od samochodów osobowych. Co się zmieni? Zmiany szykuje Ministerstwo Finansów, które wystąpiło o zgodę do Komisji Europejskiej na zastosowanie nowych ograniczeń.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)