Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Masz zwrot z PIT? Fiskus weźmie cię pod lupę

0
Podziel się:

Eksperci sugerują, że niedomykający się budżet państwa spowoduje skrupulatne kontrole podatników w poszukiwaniu pieniędzy.

Masz zwrot z PIT? Fiskus weźmie cię pod lupę
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Już tylko 6 dni pozostało nam na to, by rozliczyć się z urzędem skarbowym za ubiegły rok. Jednak złożenie PIT nie dla wszystkich oznacza koniec kontaktów z fiskusem. Ten, kto oczekuje zwrotu liczonego w tysiącach złotych, dużo handlował na aukcjach internetowych albo kupił drogi samochód za zbyt niską cenę, może spodziewać się wezwania do kontroli. W tym roku takie osoby urzędy skarbowe będą brały pod lupę. Większych kontroli spodziewać powinni się też przedsiębiorcy.

Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów, do 31 marca złożyliśmy już 9 584 760 deklaracji PIT. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku w urzędach skarbowych rozliczyło się ponad 19 milionów podatników, fiskus ma już połowę deklaracji. Podatnicy, którzy spodziewają się w tym roku zwrotu znacznych kwot, mają powody do tego, by wyglądać ze skarbówki korespondencji zwrotnej.


źródło: Ministerstwo Finansów

-_ Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że, jeżeli są to większe zwroty powyżej 5 tysięcy złotych, to każde z tych zeznań jest szczegółowo sprawdzane i wtedy rzeczywiście trzeba przedstawić w urzędzie wszystkie dokumenty tego dotyczące - podkreśla Ryszarda Maksymowicz, właścicielka firmy księgowej DANE . - Podejrzewam, że system wyłapuje takie osoby i przekazuje do kontroli. Ale bywają tez kontrole przy sumach rzędu 300 - 400 złotych, więc klucz do tego, kto jest kontrolowany nie jest tak do końca oczywisty. _

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Krzyki Leszek Strzelecki twierdzi jednak, że automatu nie ma - _ Do decyzji naczelnika należy powyżej jakiej kwoty zeznanie podlega czynnościom sprawdzającym. W małym urzędzie może to być 5 tysięcy w dużym 10, jeszcze w innym ten próg może być na poziomie 7 czy 3 tysięcy. Nie jest to nic nadzwyczajnego, tak robimy przez 20 lat zatem podatnicy na pewno nie są tym zdziwieni. _

_ _

Resort finansów co prawda stanowczo odmówił nam informacji o tym, w jakim zakresie i jakimi metodami będzie kontrolował poprawność naszych rocznych zeznań. Jednak na podstawie dotychczasowych poczynań i oficjalnych wytycznych dla Urzędów Kontroli Skarbowych można określić, czego podatnicy powinni się spodziewać._ _

Internetowy handel pod lupą_ _We wskazaniach Ministerstwa Finansów, które znaleźć możemy w dokumencie _ Zadania Urzędów Kontroli Skarbowej na rok 2013 _ znajdujemy szczegółowe wytyczne dla kontrolerów fiskusa. Tym razem mają przede wszystkim kontrolować rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrz wspólnotowym,
    • oszustw w podatku od towarów i usług w obrocie krajowym,
    • ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
    • opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych źródeł,
    • uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem internetu.

Co do ostatniego punktu z ministerialnej listy należy przyjąć, że to rzeczywiście będzie ten obszar, który znajdzie się pod urzędnicza lupą. Tym bardziej, że kontrolerzy coraz chętniej i skuteczniej korzystają z narzędzi, pozwalających im monitorować poczynania podatników w sieci.

W ten sposób organy podatkowe dowiedziały się o milionowych przychodach podatnika, którego sprawa trafiła niedawno na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Zanim urząd kontroli skarbowej oszacował jego przychody, kazał mu wskazać wszystkie nicki, z których korzystał on na internetowym portalu aukcyjnym, a także adresy jego własnych sklepów internetowych. Podatnik podał dwa nicki i adres jednego sklepu. Urzędnicy ustalili numer konta bankowego, którego używał prowadząc sprzedaż przez internet, później zwrócili się do właścicieli serwisu aukcyjnego o wskazanie wszystkich kont użytkownika. Szybko okazało się, że było ich 5, a nie 2. Współpraca fiskusa z poczta i firmą kurierską zaowocowała tym, że wyszło na jaw, iż podatnik deklarował sprzedaż o 3,6 miliona złotych niższą, od faktycznej.

Mieć się na baczności muszą nie tylko allegrowicze, ale i sprzedający w internetowych serwisach motoryzacyjnych. W innej sprawie, która w tym roku znalazła swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, urzędy udowodniły, że wykazywana przez podatnika wartość sprzedawanych samochodów spadała wyłącznie na moment ich sprzedaży, natomiast przed i po transakcji wzrastała. Udało się to ustalić na podstawie ogłoszeń zamieszczonych i internecie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m246149.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/pit;2012;zobacz;jak;fiskus;sledzi;cie;w;internecie,197,0,1294021.html) *Zobacz, jak fiskus śledzi Cię w internecie * Prześwietlają historie transakcji, przesyłki pocztowe i aktywność w mediach społecznościowych. Leszek Strzelecki w tym internetowym skanowaniu nie widzi nic nadzwyczajnego. - _ Oczywiście, że wykorzystujemy internet do pozyskiwania informacji. Nieczęsto, ale wykazują one niedeklarowane przychody z tytułu sprzedaży w sieci. Szczególnie, gdy widzimy ten sam nick z tysiącami sprzedanych przedmiotów. Oczywiście, jeżeli ktoś sprzeda kilka rzeczy w miesiącu, to jest poza podejrzeniem. _

Z całą pewności nie można tego powiedzieć o innej z podatniczek, której sprawa trafiła niedawno na wokandę sądu w Olsztynie. Urząd skarbowy udowodnił, że zanim zarejestrowała firmę, przez ponad dwa lata sprzedała na aukcjach internetowych kilkaset sztuk mebli, elementów ozdobnych i artykułów wędkarskich. Nie odprowadzając podatków.

Fiskus na tropie ukrytych milionów

Kontrolowanie składanych przez nas PIT-ów daje fiskusowi wymierne korzyści. Tylko w ubiegłym roku wnikliwa analiza zeznań rocznych ujawniła nieprawidłowości na kwotę prawie 417 milionów złotych. Ponad 11 procent wszystkich wykrytych, nieuiszczonych należności podatkowych. Nic dziwnego zatem, że fiskus przygląda się PIT-om chętnie.

źródło: Ministerstwo Finansów

Pytanie tylko, skąd urzędy skarbowe mogą pozyskiwać wiedzę dotyczącą tego, że ktoś rzeczywiście zarabia więcej, niż deklaruje i warto przyjrzeć mu się bliżej. Oprócz wspomnianej - i wyraźnie zapisanej w wytycznych dla urzędników - kwestii e-kontroli w internecie, jest jeszcze jeden, nie mniej skuteczny sposób.

- _ Jesteśmy zobligowani do tego, by wykorzystywać wiedzę pochodzącą z donosów, które dostajemy. Znaleźć tu można naprawdę dużo informacji na temat sąsiadów, znajomych czy nawet "przyjaciół", piszących do nas osób - nie ukrywa Leszek Strzelecki . - Zazwyczaj nie jest to źródło prawdziwych informacji, ale nie możemy tego nie sprawdzać i jest to element naszej pracy. I bywa, że kończy się kontrolą, która wykazuje nieprawidłowości. _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m255295.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brakuje;13;mld;zlotych;rzad;obetnie;pieniadze;na;drogi;w;nas;uderzy;mandatami,250,0,1288954.html) *Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami * Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. Eksperci wskazują też na fakt, że ten rok może się okazać pod względem skali kontroli wyjątkowy. Kryzys i zła sytuacja budżetu mogą skutkować tym, że kontrole będą częstsze i bardziej wnikliwe niż dotąd.

- _ Nie chce nikogo straszyć. Ale praktycznie na każdej płaszczyźnie jest tych kontroli teraz znacznie więcej - _przyznaje Katarzyna Rola-Stężycka, ekspertka firmy podatkowej Tax Care. - _ Uwzględniając ten fakt, obszar zeznań rocznych, może być objęty mocniejszym nadzorem. _

O skrupulatnych kontrolach i rozliczaniu podatków, jako sposobie na łatanie niedomykającego się budżetu mówiła niedawno Money.pl również Agnieszka Decewicz, ekonomistka BZ WBK. Ministerstwo Finansów, które poprosiliśmy o komentarz, czy tego typu obawy są uzasadnione, odmówiło odpowiedzi.

Polowanie na firmy?Jednak to nie podatnicy rozliczający PIT, a przedsiębiorcy są grupą, od której kontrolerzy skarbowi odzyskują największe kwoty do państwowej kasy. Dość powiedzieć, że na prawie 3,8 miliarda złotych wszystkich ujawnionych nieprawidłowości podatkowych w ubiegłym roku, prawie trzy czwarte przypadają na nieprawidłowości związane z VAT.


źródło: Ministerstwo Finansów

_ - O ile niektórzy moi klienci, wzywani do urzędów, by złożyć wyjaśnienia w sprawie PIT twierdzą nawet, że jest to wizyta miła, nadal nie mogą tego powiedzieć kontrolowani przedsiębiorcy - twierdzi Ryszarda Maksymowicz. - Ci nadal są traktowani jakby ich celem było wyłudzenie, a nie działalność gospodarcza _.

Tylko podczas tegorocznych ferii zimowych kontrolerzy, którzy w ramach cyklicznej akcji _ Weź paragon _ wybrali się do zimowych kurortów, by wziąć pod lupę działających tam przedsiębiorców przeprowadzili 128 tysięcy kontroli. Jak wylicza _ Gazeta Wyborcza _, w co dziesiątym przypadku dopatrzyli się nieprawidłowości i nałożyli 12,4 tysiąca mandatów na łączną kwotę ponad 3,4 miliona złotych. To prawie dwie trzecie tego, co w całym ubiegłym roku, kiedy kwota mandatów wyniosła 5,2 miliona. A wszystko wskazuje na to, że największa fala kontroli dopiero przed nami.

- _ Więcej podmiotów musi wkrótce używać kas fiskalnych, wiec na pewno polowanie _ zacznie się _ po 1 maja - przewiduje Ryszarda Maksymowicz. - Kolejne będzie w październiku, ze względu na zmiany dotyczące zawartości paragonów _.

I zapewne będzie to polowanie skuteczne. Wynika to wprost z dokumentu _ Zadania Urzędów Kontroli Skarbowej na rok 2013 _. Ministerstwo Finansów zawarło w nim pozycję o nazwie _ Udział postępowań kontrolnych pozytywnych w ogólnej liczbie przeprowadzonych postępowań kontrolnych dotyczących podatków _. Planowana wartość tego miernika na 2013 rok to 71,04 procent.

KOMENTARZ

Czytaj więcej w Money.pl
Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. W błyskawicznym tempie rośnie deficyt budżetowy.
Tusk wyciągnie ze spółek prawie 6 miliardów. Są dobre strony Czytaj o wszystkich skutkach drenowania państwowych firm.
W drugiej połowie roku miało być lepiej. Nie będzie! Nawet najwięksi optymiści rewidują prognozy. Czekają nas nawet trzy trudne lata.
pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)