Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nasz PIT rozliczy urząd skarbowy?

0
Podziel się

Wg projektu PSL taką możliwość mieliby podatnicy z jednym źródłem dochodu.

Nasz PIT rozliczy urząd skarbowy?
(Tiago Estima/Dreamstime.com)
bEgifwSt

Klub PSL zaapelował do PO o poparcie projektu zmian w ustawie o podatku PIT, które umożliwiłyby rozliczanie podatnika przez urząd skarbowy. PO podchodzi do pomysłu sceptycznie.

Przygotowany przez PSL projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej zakłada, że podatnicy, którzy mają jedno źródło dochodu, mogliby składać do urzędu skarbowego wniosek o to, by to urząd ich rozliczył.

Na konferencji prasowej wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Jan Łopata (PSL) podkreślił, że - według szacunków - w ten sposób mogłoby rozliczać się około 6,7 mln podatników. _ - Nie negujemy innych sposobów rozliczania podatku, ale to, co proponujemy byłoby dodatkowym sposobem _ - dodał.

bEgifwSv

Jak zaznaczył Łopata, podatnik zgłaszałby jedynie prośbę o przekazanie 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Polityk zwrócił jednocześnie uwagę, że w ubiegłym tygodniu _ w mediach pojawiły się sygnały, że Ministerstwo Finansów zakwestionowało ten pomysł, argumentując, że byłby to kosztowny i skomplikowany proces _.

_ - Nie uznajemy tych argumentów. PIT 11, czyli miesięczne rozliczenie podatkowe, co miesiąc jest rozliczany przez urząd skarbowy. Dodatkowe rozliczenie roczne byłoby tylko podsumowaniem dokumentów, które w ciągu roku podatnicy składają _ - ocenił poseł ludowców.

_ - Jeżeli koledzy z PO mają podobne pomysły, niech włączą się w nasz pomysł, wspomogą nas _ - powiedział Łopata. Jak dodał, gdyby Sejm zajął się tym projektem, nowy sposób rozliczania podatku mógłby pomóc wielu Polakom.

Sceptyczna jest wiceszefowa komisji finansów z PO Krystyna Skowrońska. Jak podkreśliła, podstawowym zadaniem urzędów skarbowych jest ściąganie podatków i należy pracować nad poprawą tej ściągalności. W jej ocenie, urzędy skarbowe są dostatecznie obciążone pracą i _ należy się zastanowić czy per saldo byłoby to opłacalne _.

bEgifwSB

Skowrońska zwróciła także uwagę, że wprowadzono już udogodnienia dla podatników. Chodzi m.in. o możliwość rozliczania podatku przez pracodawcę czy możliwość rozliczania się przez internet.

bEgifwSW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)