Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rzecznik uchroni przed pomyłką fiskusa?

0
Podziel się:

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy powołującej rzecznika praw podatników.

Nowy rzecznik uchroni przed pomyłką fiskusa?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy powołującej rzecznika praw podatników. Rzecznik byłby wybierany przez Sejm na 5-letnią kadencję, miałby m.in. prawo do interwencji w wypadkach podejrzenia popełnienia pomyłki przez urząd skarbowy.

Rzecznika - według projektu autorstwa PiS - powoływałby Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Rzecznik miałby sprawować urząd przez 5 lat, najwyżej przez jedną kadencję.

Rzecznik miałby współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Najwyższą Izbą Kontroli.

Posłowie PiS na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zwrócili uwagę, że rzecznicy praw podatnika sprawnie działają w wielu państwach.

Rzecznik PiS Adam Hofman zaznaczył, że płatnicy podatków w Polsce nie mają _ swojego reprezentanta w starciu z często bezduszną maszyną skarbową _.

Rzecznik praw podatkowych miałby prawo do inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących prawa podatkowego. Przed Sejmem co pół roku miałby przedstawiać sprawozdanie ze swojej działalności.

_ - Jednocześnie będzie mógł zwracać uwagę, jakie zmiany w prawie podatkowym powinny być wprowadzone _ - zaznaczyła wiceprezes PiS Beata Szydło.

_ - Rzecznik będzie mógł na podstawie indywidualnych wniosków podatników wszczynać postępowanie, bądź również z własnej inicjatywy wnioskować o przeprowadzenie postępowania _ - dodała.

Według Szydło, wielkim problemem dla Skarbu Państwa są przegrywane w sądach, także europejskich, sprawy podatkowe. Działalność rzecznika - w zamyśle posłów PiS - ma doprowadzić do zmniejszenia liczby przegrywanych przez państwo procesów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/skarbowka;coraz;gorzej;kontroluje;siec,34,0,806946.html) Skarbówka coraz gorzej kontroluje sieć Choć aktywność fiskusa wzrosła o 40 procent, nie dało to wymiernych efektów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t90772.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/masz;zla;fakture;za;internet;nie;skorzystasz;z;ulgi,227,0,804067.html) Masz złą fakturę za internet, nie skorzystasz z ulgi Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może wliczyć wydatki na internet w koszta uzyskania przychodu lub odliczyć je od dochodu.
podatki
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)