Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oddałeś 1 proc. podatku? Fiskus cię sprawdzi

0
Podziel się

Skarbówka ma kontrolować podatników, którzy wsparli organizacje dobroczynne.

Oddałeś 1 proc. podatku? Fiskus cię sprawdzi
(PAP/Piotr Polak)
bDyOxxNh

Fiskus planuje, żeby pracownicy skarbówki kontrolowali podatników, którzy zdecydowali się oddać 1 procent podatku dochodowego na szczytny cel.

_ Rzeczpospolita _ dotarła do pisma, jakie Ministerstwo Finansów rozesłało do wszystkich izb skarbowych.

Plany Ministerstwa Finansów przewidują, że jeżeli kontrolowany ma choćby jednodniową zaległość podatkową, urzędnicy mają nie przekazywać pieniędzy na konta fundacji czy stowarzyszeń.

bDyOxxNj

Zdaniem prawników, na których opinię powołuje się_ Rzeczpospolita _, zalecenia resortu są sprzeczne z ustawą o podatku dochodowym. Zgodnie z nią, jedynym warunkiem przekazania przez urząd 1 procentu jest terminowe, czyli do 30 kwietnia, złożenie przez podatnika zeznania.

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch uważa, ze zalecenie ministerstwa wynika z obawy, że szczytne cele będą wspierane z pieniędzy budżetu, a nie ze spóźniających się wpłat podatników.

W 2008 roku po raz pierwszy po wskazaniu w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego 1 procent podatku przekaże urząd skarbowy. W ubiegłym roku z tego tytułu na szczytne cele przekazano ponad 103 miliony złotych.

bDyOxxNp
bDyOxxNK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)