Notowania

oszustwa podatkowe
03.10.2014 14:38

Oszustwa podatkowe w Polsce. Wstrząsające wyniki kontroli

Chodzi o prawie 5 tysięcy fikcyjnych faktur VAT na kwotę sięgającą około 800 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)
minister finansów Mateusz Szczurek

Prawie 5 tysięcy fikcyjnych faktur VAT na kwotę około 800 milionów złotych wystawiły skontrolowane przez inspektorów skarbowych firmy biorące udział w oszustwach związanych z obrotem blachą i stalą - poinformowało Ministerstwo Finansów.

_ - Kontrola skarbowa wpadła na trop firm dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w jednym z krajów Unii, które zostały wprowadzone na teren Polski poprzez łańcuszek fikcyjnych transakcji. Miały one udokumentować i uwiarygodnić obrót fikcyjnym towarem w kraju i za granicą _ - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Wykryta przez inspektorów zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: opolskiego, pomorskiego i śląskiego. Zajmowała się obrotem blachą i stalą. Dla uprawdopodobnienia transakcji pomiędzy firmami uczestniczącymi w tzw. karuzeli podatkowej wprowadzono do obiegu niewielką ilość stali. Była ona przedmiotem wielokrotnego obrotu.

_ - Sprzedawane towary, krążąc między podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw, "wracały" do państwa pochodzenia, a tym samym do pierwszego ogniwa w łańcuchu. Podmiot w ten sposób inicjował następnie kolejny obrót, z udziałem tych samych firm. Transakcje odbywały się bardzo szybko, często w ciągu 1-2 dni "przechodziły" przez różne podmioty _ - wyjaśniło MF.

Okazało się, że żadna z firm uczestniczących w procederze nie posiadała zaplecza technicznego, gospodarczego i finansowego, które umożliwiałyby im handel blachą czy stalą na skalę wykazywaną w dokumentacji.

_ - Działalnością firm zarządzała hierarchicznie zorganizowana grupa przestępcza. To przestępcy decydowali, kiedy firma - uczestnik oszustwa miała wystawić fakturę, kto był nabywcą oraz jaka kwota ostatecznie miała się na niej pojawić. Rola firm uczestniczących w łańcuchu dostaw została sprowadzona tylko do przyjmowania faktur zakupu i wystawiania faktur sprzedaży _ - poinformowano w komunikacie.

Według MF ujawnienie przez służby skarbowe zarówno organizatorów, jak i uczestników procederu zapobiegły dalszemu wyłudzaniu milionowych kwot z budżetu państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
W kilka dni ujawniono oszustwa na kwotę 160 milionów złotych Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, kontrole wszczęto w tym tygodniu.
Resort finansów ostrzega. Uwaga na oszustwa Władze po raz pierwszy skorzystają z możliwości publicznego ostrzeżenia firm o nieprawidłowościach dotykających rynek.
Zobacz, ile pieniędzy państwo ściągnęło z VAT. To rekord Zdaniem Instytutu Studiów Podatkowych ten rok będzie najsłabszy w historii pod tym względem. Resort finansów jednak temu zaprzecza.
Tagi: oszustwa podatkowe, oszustwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, prawo, najważniejsze, wiadmości, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz