Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|

Rozliczenia PIT za 2016 podsumowane. Polacy wysłali 9,7 mln elektronicznych deklaracji

0
Podziel się:

W tym roku podatnicy złożyli ponad 9 mln 670 tys. e-deklaracji. To prawie o 1,3 mln więcej niż w 2016 roku - podaje Ministerstwo Finansów.

Rozliczenia PIT za 2016 podsumowane. Polacy wysłali 9,7 mln elektronicznych deklaracji
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Mniejszą popularnością cieszyły się natomiast zgłoszenia PIT-WZ. Na razie niewiele osób chce, aby urząd skarbowy wyręczył ich w rozliczeniu rocznym.

Zeznania podatkowe za 2016 rok przyniosły nowy rekord złożonych e-deklaracji. Resort finansów szacuje, że 9,7 mln PIT-ów online to ponad połowa wszystkich rozliczeń (szczegółowe dane będą znane w czerwcu).

Stosunkowo niewielu podatników skorzystało natomiast z tegorocznego ułatwienia. Chodzi o PIT-WZ, który umożliwia internetowe zlecenie urzędnikom wypełnienia deklaracji PIT-37. W ciągu miesiąca wpłynęło w sumie 40 tysięcy takich formularzy.

Nowością w tym roku były też druki PIT-OP. Emeryci i renciści mogli je składać w celu przekazania 1 proc. podatku. Urzędy skarbowe otrzymały prawie 8 tys. informacji.

Ministerstwo Finansów prowadziło akcję informacyjną "Szybki PIT", w ramach której uruchomiło szereg ułatwień, m.in. punkty pomocy w centrach handlowych. Kampania miała na celu przekonać podatników do korzystania z rozliczeń online. Trwała od 2 marca do 2 maja, czyli do ostatniego dnia, w którym można jeszcze było złożyć deklaracje.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)