Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podarunki dla długoletnich małżonków będą zwolnione z podatku?

0
Podziel się:

Takimi podarunkami gminy honorują małżonków o długoletnim
pożyciu
.

Podarunki dla długoletnich małżonków będą zwolnione z podatku?
(Absolut_photos/Dreamstime)
bFdMwImZ

Gminy honorują mieszkających na swoim terenie małżonków o długoletnim pożyciu i przekazują im symboliczne upominki. Są one jednak opodatkowane. Resort finansów rozważy wprowadzenie zwolnień od takich prezentów.

Z interpelacją w tej sprawie wystąpił do resortu finansów poseł Witold Namyślak z PO. Napisał, że z propozycją zwolnienia z podatku świadczeń z tytułu nadania _ Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie _ zwrócił się do niego wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Poseł wyjaśnił, że wraz z medalem gmina przekazuje takim osobom różnego rodzaju upominki, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą zostać uwzględnione w rozliczaniu podatkowym.

bFdMwInb

_ - Są to upominki symboliczne, które mogą, mimo wszystko, obciążać budżety domowe osób najstarszych. Czy możliwe jest zwolnienie z podatku dochodowego otrzymanych świadczeń rzeczowych z tytułu nadania Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie _ - pytał.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przyznał w odpowiedzi na interpelację, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia od podatku wartości upominków otrzymywanych od władz samorządowych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego.

Dlatego wartość takich świadczeń stanowi dla podatników przychód podlegający opodatkowaniu. Jednostki samorządu terytorialnego muszą w takim przypadku wystawić podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informację PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu z innych źródeł.

_ - Pragnę zapewnić iż postulat rozszerzenia katalogu zwolnień przedmiotowych o zwolnienie świadczeń otrzymywanych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego zostanie rozważony podczas prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych _ - zadeklarował wiceminister Grabowski.

bFdMwInh
bFdMwInC
wiadomości
podatki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)