Notowania

pit 2010
08.06.2011 14:10

Połowa Polaków nie miała problemów z PIT-em

To rekord - informuje resort finansów. Jeszcze nigdy aż tylu podatników nie przyznało, że wypełnienie formularza było dla nich łatwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

51 proc. badanych podatników przyznało, że wypełnienie PIT nie sprawiło im większych problemów. - informuje resort finansów. MF podało w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, że po raz pierwszy w historii ankiety badającej sposób składania deklaracji podatkowych przez Polaków, ponad połowa nie miała problemu z rozliczeniem. Centrum Badania Opinii Społecznej prowadzi takie ankiety od początku lat 90-tych (Polacy pierwszy raz rozliczali samodzielnie PIT w 1993 r.)

Z badania wynika ponadto, że trudności ze złożeniem rozliczenia miało 36 proc. podatników, a co ósmy ankietowany (13 proc.) nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska.

_ - Trzy czwarte ankietowanych, rozliczających się samodzielnie (76 proc.), złożyło swoje zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym, a 11 proc. przesłało deklarację pocztą _ - informuje MF.

Zgodnie z komunikatem, 8 proc. podatników rozliczyło się przez Internet (wg danych MF, w ten sposób w 2011 r. przesłano rekordowe 950 tys. elektronicznych PIT-ów, trzykrotnie więcej niż przed rokiem), a co dwudziesty badany dostarczył swój PIT w inny sposób, najczęściej za pośrednictwem osób trzecich: księgowych, krewnych, bądź znajomych.

Ankieta wykazała, że prawie co drugi badany podczas wypełniania formularza PIT korzystał z pomocy członków rodziny i znajomych, co trzeci wspomagał się specjalnym programem komputerowym lub zwracał się po radę do fachowych doradców.

_ - Chociaż dane te są zbliżone do ubiegłorocznych, w ostatnich dwóch latach dość wyraźnie (o 9 punktów) powiększyła się grupa osób posługujących się aplikacjami komputerowymi (takimi, jak bezpłatna aplikacja desktopowa udostępniana przez resort finansów) _ - zauważa ministerstwo.

Z ankiety CBOS wynika również, że z możliwości złożenia e-deklaracji najczęściej korzystali najzamożniejsi podatnicy (16 proc.), mieszkańcy największych miast (15 proc.) oraz osoby z wykształceniem wyższym (12 proc.) i średnim (10 proc.). Dużo rzadziej robili to badani, których dochód nie przekracza 750 zł netto oraz z wykształceniem zasadniczym (1 proc.) i podstawowym (3 proc.), a także osoby starsze (w wieku co najmniej 55 lat).

_ - Podobnie jak w 2010 r., większość badanych (58 proc.), składając samodzielnie zeznanie podatkowe za ubiegły rok, skorzystała z ulg. Najczęściej były to osoby w wieku 35-44 lata _ - dodaje resort finansów.

W ankiecie CBOS przeprowadzonej w dniach 5-11 maja br. uczestniczyło 1189 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;polakow;dobrze;wypelnila;pit,189,0,845757.html) Większość Polaków dobrze wypełniła PIT Sondaż CBOS pokazuje, że ponad połowa podatników wypełniła deklarację bez problemów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/mozesz;uniknac;placenia;odsetek,201,0,825289.html) Możesz uniknąć płacenia odsetek Podatnik nie zapłaci odsetek, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za nadanie listu poleconego, czyli 6,60 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/blad;w;pit;mozna;skorygowac;przez;internet,171,0,825259.html) Błąd w PIT można skorygować przez internet Elektroniczną korektę mogą złożyć także osoby, które rozliczyły się z fiskusem w sposób tradycyjny, przesyłając papierową deklarację podatkową.
Tagi: pit 2010, ankieta, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz