Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca w Norwegii bez podwójnego opodatkowania

Praca w Norwegii bez podwójnego opodatkowania

Fot. Baloncici/Dreamstime

Polacy pracujący w Norwegii, których dochód został już opodatkowany w tym kraju, nie będą musieli płacić PIT w Polsce - zakłada uchwalona przez Sejm polsko-norweska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Nowe przepisy wprowadzają dla opodatkowania dochodów z pracy w Norwegii tzw. metodę wyłączenia z progresją.

Oznacza ona, że dochód osiągnięty za granicą jest brany pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, według której należy opodatkować dochody w Polsce.

Przykład:
Jeżeli w Polsce podatnik zarobi 10 tys. zł, a w Norwegii równowartość 100 tys. zł, to w Polsce zapłaci jedynie podatek od 10 tys. zł, ale ze stawką podatkową właściwą dla dochodu w wysokości 110 tys. Za 2010 r. będzie to 32 proc., a nie 19 proc., która to stawka byłaby właściwa dla 10 tys. zł.

W inny sposób liczone będzie opodatkowanie od dywidend czy innych zysków majątkowych. W tym wypadku zastosowanie znajdzie tzw. zasada proporcjonalnego odliczenia. Oznacza ona, że podatek musi być płacony odpowiednio od dochodów uzyskanych w każdym z krajów, w których zostały one uzyskane.

Nowe zasady unikania podwójnego opodatkowania będą dotyczyć ok. 300 tys. Polaków pracujących w Norwegii.
Nowa polsko-norweska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania jest oparta na modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku z lipca 2005 r. Podobne umowy Polska zawarła już m.in. z Niemcami, Szwecją, Wielka Brytanią i Irlandią.

Teraz nowa ustawa została skierowana do dalszych prac w Senacie. Potem musi jeszcze zostać ratyfikowana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W życie ma wejść 14 dni od daty publikacji.

pracownicy, podatki, stawki, norwegia, opodatkowanie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kokoko
149.156.69.* 2014-05-12 11:44
Jak to bez podwójnego opodatkowania?
W Norwegii ktoś zapłacił podatek i drugi płaci w Polsce a ze nazywa się to stopa 32 %- to nie ma znaczenia- płaci dodatkowo od kwoty zarobionej w Norwegii
ilondzia
85.219.208.* 2012-04-19 18:58
gdzie można rozliczyć pit z norwegii i czy pit z polski i norwegii rozlicza się razem czy osobno.jakie należy naoisać kwoty?przeliczone na złotówki czy norweskie korony?
bdgszcz
213.158.217.* 2011-03-15 17:39
prosze o odpowiedz czy pracujac w Norwegii w kraju mam wziety kredyt pod budowe domu moge odliczyc odsetki od tego kredytu?
Druga rzecz z ktora nie moge sobie poradzic- do sierpnia 2010 pracowalem w kraju od sierpnia w Norwegii czy skladaja cPIT w Norwegii musze dodać dochod uzyskany w kraju czy tylko zarobek w Norwegii?
Zobacz więcej komentarzy (9)