Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prostsze rozliczenia z fiskusem – do 20 lutego złóż oświadczenie

0
Podziel się:

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy dotąd płacili zaliczki na podatek w oparciu o comiesięcznie sporządzane deklaracje, mają okazję pozbyć się tego pracochłonnego i kosztownego obowiązku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia osobom prowadzącym działalność gospodarczą zastosowanie tzw. uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Ta uproszczona forma rozliczeń polega na wycofaniu z obiegu deklaracji PIT-5 i nałożeniu na podatnika – przedsiębiorcę obowiązku zapłaty zaliczek w niezmiennej wysokości przez cały rok podatkowy.
Kwotę miesięcznej zaliczki ustala się na podstawie historycznych danych o dochodach uzyskanych przez podatnika w latach ubiegłych.
Rozliczenie z faktycznie uzyskanych dochodów następuje dopiero w ramach zeznania rocznego.

Z omawianej formy wpłacania zaliczek skorzystać mogą podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych oraz Ci, którzy wybrali w tym roku opodatkowanie podatkiem liniowym.

Dla kogo uproszczenie

Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w 2004 roku w wysokości 1/12 kwoty obliczonej:

· przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w bieżącym roku podatkowym - dla podatników rozliczających się wg skali podatkowej,
· przy zastosowaniu stawki podatku w wys. 19 proc. - dla podatników rozliczających się liniowo.

Podstawę do ustalenia stałej miesięcznej zaliczki stanowi dochód z działalności gospodarczej, który podatnik wykazał w zeznaniu rocznym, złożonym:

· w roku 2003 albo
· w roku 2002 – jeżeli w zeznaniu złożonym w 2003 roku podatnik nie wykazał dochodu z działalności gospodarczej albo dochód ten nie przekroczył kwoty 2 790 zł.

Warto podkreślić, iż do obliczenia kwoty zaliczek na 2004 rok bierzemy pod uwagę dochód wykazany w zeznaniu złożonym w 2003 roku – a więc dotyczącym de facto roku 2002, bądź w zeznaniu złożonym w 2002 roku – rozliczającym rok 2001.

Kto nie skorzysta

Z uproszczonej formy wpłacania zaliczek nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w zeznaniach podatkowych za lata 2001 – 2002 nie wykazali dochodu z działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2 790 zł.

Omawianego uproszczenia nie zastosuje również przedsiębiorca, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w tym lub w ubiegłym roku.

Zawiadomienie o wyborze

Decyzja o zastosowaniu uproszczonej formy opłacania zaliczek musi być podjęta najpóźniej do 20 lutego. Do tego dnia podatnicy, którzy po raz pierwszy wybrali taką formę rozliczeń mają obowiązek zawiadomić o swojej decyzji właściwy urząd skarbowy.
Oświadczenie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek sporządza się na piśmie.

Pamiętajmy, iż wybór uproszczonej formy rozciąga się automatycznie na lata następne. Rezygnacja z opłacania zaliczek w tej formie będzie możliwa dopiero za rok od jej wyboru. I w tym przypadku obowiązuje pisemne zawiadomienie urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego.

Uproszczone obowiązki

Raz dokonany wybór uproszczonej formy opłacania zaliczek zamienia się w obowiązek stosowania jej przez cały rok podatkowy.
W tym czasie podatnik zobowiązany jest do wpłacania zaliczek w terminach:
· za okres od stycznia do listopada - do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
· zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia.

Po zakończeniu roku podatkowego należy dokonać faktycznego rozliczenia należnego podatku. Rozliczenie to dokonuje się w terminie do 30 kwietnia składając tzw. zeznanie roczne.

Stała podstawa

W związku z tym, iż dochody z lat 2001 – 2002 są bazą do ustalenia wysokości zaliczki płaconej w roku bieżącym – ustawodawca w szczególny sposób reguluje kwestie korekt zeznań podatkowych z lat ubiegłych i ich wpływu na aktualną wysokość zaliczek.

Jeżeli podatnik złoży korektę zeznania rocznego powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek wpłacanych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek:

· ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku poprzedzającego rok, w którym zaliczki są płacone w uproszczonej formie,
· ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku, w którym zaliczki są płacone w uproszczonej formie,
· nie zmienia się – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony w pkt 1 i 2.

Powyższe zasady będą miały również zastosowanie w przypadku gdy właściwy organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej stwierdzi inną wysokość dochodu z działalności gospodarczej niż wykazany w zeznaniu rocznym albo w zeznaniu korygującym.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)