Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
21.05.2011 09:34

Przewóz zwłok z wyższym podatkiem VAT?

Urzędy skarbowe kwalifikują transport zwłok przez zakłady pogrzebowe do kategorii przewozów pasażerskich - alarmuje poseł Krystyna Łybacka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Evaulphoto/Dreamstime.com)

Urzędy skarbowe kwalifikują transport zwłok przez zakłady pogrzebowe do kategorii przewozów pasażerskich - alarmuje poseł Krystyna Łybacka w interpelacji do ministra finansów. Resort uspokaja, że bez względu na kwalifikację firmy pogrzebowe nie naliczają wyższego VAT.

W swojej interpelacji Krystyna Łybacka (SLD) napisała, że branża usług pogrzebowych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych obszarów działalności gospodarczej, a j_ edną z podstawowych sfer działalności zakładów pogrzebowych jest transport zwłok. _

_ - W naturalny sposób należy go zaliczyć do kategorii usług zakładów pogrzebowych, objętych 8-procentową stawką podatku VAT. Jednakże urzędy skarbowe kwalifikują tę usługę do kategorii transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej nieklasyfikowanego _- poinformowała Łybacka. Jej zdaniem kwestia ta wydaje się być dyskusyjna.

Ponadto posłanka poruszyła w interpelacji problem różnego traktowania podatkowego usług oferowanych przez zarejestrowane podmioty gospodarcze i takich samych prac wykonywanych przez pracowników zatrudnionych przez parafię.

_ - Taki stan rzeczy może być uznany za naruszenie zasad uczciwej konkurencji, ponieważ parafie, nie będąc przedsiębiorcami, zwolnione są z konieczności płacenia podatku VAT. Powoduje to, że zainteresowany pozyskaniem usługi w sposób naturalny wybiera tańszego wykonawcę _ - zauważa Łybacka.

W odpowiedzi na jej interpelację wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że od 1 stycznia 2011 r. do celów opodatkowania VAT stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, a zaliczanie danej usługi do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem usługodawcy. W razie trudności z odpowiednią klasyfikacją firma może wystąpić o pomoc do organów statystycznych.

_ - Niezależnie od tego, czy przewóz zwłok osoby zmarłej dokonywany będzie w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy też jako "Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany", usługa taka podlega opodatkowaniu według 8-procentowej stawki podatku od towarów i usług _ - wyjaśnia MF.

Resor wytłumaczył także, że ustawa o VAT zwalnia od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych.

Według ministerstwa, zwolnione z VAT są usługi w zakresie praktyk religijnych, świadczone głównie wiernym przez kościoły, synagogi, meczety i w innych miejscach przeznaczonych do praktyk religijnych. _ - A zatem nie wszystkie usługi kościołów i związków wyznaniowych są objęte zwolnieniem _ - podkreślił wiceminister Grabowski.

Obiecał, że zgłoszony przez posłankę problem zostanie jeszcze ponownie przeanalizowany przy najbliższej zmianie przepisów w zakresie wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t41784.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/chca;rownego;vat;dla;prasy;i;internetu,235,0,829163.html) Chcą równego VAT dla prasy i internetu W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t126714.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;zabiera;kolejna;ulge;zobacz;co;stracisz,29,0,786461.html) Rząd zabiera kolejną ulgę. Zobacz, co stracisz Zapłacimy do budżetu miliard złotych więcej.
Tagi: vat, podatek, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz