Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
16.07.2008 13:06

Przez Unię papierosy podrożeją o 47 procent

Bruksela chce podnieść minimalną stawkę akcyzy na papierosy w krajach UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Komisja Europejska zaproponowała podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy w krajach UE. W efekcie nowej dyrektywy papierosy w Polsce podrożałyby najwięcej, bo aż o 46,8 proc. w roku 2015/16.

_ - Celem naszej propozycji jest zredukowanie konsumpcji tytoniu, a także rozbieżności w cenach papierosów w UE _ - mówi unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovacs.

Jak tłumaczy Kovacs, propozycja nowej dyrektywy, która przewiduje stopniowy wzrost minimalnej stawki akcyzy na papierosy aż do 2014 roku, doprowadzi do zmniejszenia przemytu i zakupów transgranicznych, czyli _ dwóch fenomenów, które zmniejszają wpływy budżetowe pewnych krajów członkowskich, gdzie akcyza jest wyższa z myślą o zniechęceniu obywateli od palenia. _

ZOBACZ TAKŻE:

Dla nowych krajów członkowskich komisarz zapowiedział rok lub dwa lata dodatkowego okresu przejściowego. Według szacunków KE, wejście w życie nowej dyrektywy oznaczałoby wzrost cen papierosów w większość państw UE (poza Wielka Brytanią, Danią, Irlandia i Francją), a najwyższy byłby w Polsce, bo aż o 46,8 proc.

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz