Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Rewolucja w podatkach. Zmiany, których chce PiS dotkną wszystkich

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński zapowiedział przełom w systemie podatkowym. Przedstawił projekty trzech ustaw.

Rewolucja w podatkach. Zmiany, których chce PiS dotkną wszystkich
(PAP/Grzegorz Momot)

_ - To są trzy ustawy, które odmienią życie podatników w Polsce - _powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapowiadając drastyczne uproszczenie przepisów podatkowych stwierdził - _ my, jako partia udowodniliśmy, że Polacy płacąc podatki mogą powierzyć nam pieniądze. Udowodniliśmy to rządząc _- dodał.

Aktualizacja 15:17

_ - Przed trzema laty podczas tego samego Forum, premier Donald Tusk, zapowiedział, że Polska wejdzie do strefy Euro. To była zapowiedź bez pokrycia - _ powiedział prezes PiS.

_ - My postępujemy inaczej, zapowiadamy coś co już istnieje. Te trzy ustawy podatkowe tej chwili są gotowe _, _ one będą ustawami rządzącymi i spowodują zniknięcie tysięcy interpretacji i przepisów wykonawczych _- stwierdził Kaczyński.

Jak zapowiedział obywatel będzie miał do czynienia z _ przejrzystymi tekstami, a nie z opasłymi bibliotekami _. Jego zdaniem dzięki tym zmianom uda się znieść arbitralny i antyrozwojowy charakter obecnego systemu podatkowego.

Zdaniem prezesa obecne ustawy dotyczące podatków PIT, VAT i CIT są gigantycznie skomplikowane. - _ Wynika to z tego, iż istnieje 200 tysięcy interpretacji i rocznie przybywa ich około 30 tysięcy. To oznacza, że mamy do czynienia z sytuacją, że podatki są nakładane arbitralnie _. _ My ten stan chcemy zmienić - _powiedział.

Prezes PiS pokazał dwa formularze_ - To propozycje deklaracji PIT i VAT, podatnik będzie musiał wypełnić tylko te proste druki - _ powiedział Kaczyński.

Dalej prezes PiS atakował rządzącą koalicję. _ - Obecna ekipa była zdolna tylko do podnoszenia podatków, myślę tutaj o VAT. Poza tym nie mamy żadnych danych dotyczących przyszłego budżetu, nie wiemy też jaki jest prawdziwy stan finansów publicznych. Z tym nie możemy się pogodzić, podobnie jak Polacy aspirujący do klasy średniej _ - kontynuował.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50%
Miesięczne zarobki:

Autorzy zaprezentowanego w Krynicy programu podatkowego PiS wskazują, że polska gospodarka powinna przejść od wytwarzania towarów o średnim stopniu zaawansowania technologicznego do wytwarzania dóbr zawierających nowe technologie. Żeby to osiągnąć - ich zdaniem - należy wesprzeć sektory innowacyjne, wprowadzając podwójny odpis wydatków na wytworzenie i nabycie nowych technologii.

Wydatki na badania i rozwój powinny być odliczane w wysokości 100 proc. przy ustalaniu podstawy opodatkowania, a następnie po raz drugi - od wyliczonej podstawy.

PiS zapowiada też wprowadzenie podatku bankowego, _ aby przywrócić proporcjonalne obciążania publicznoprawne dla sektora finansowego i przemysłu _.

Posłanka PiS Beata Szydło przekonywała, że strategicznym celem propozycji PiS są: ochrona podatników inwestujących w majątek trwały, który służy działalności gospodarczej; wyeliminowanie dyskryminacji podatkowej pracy najemnej; doprowadzenie do nieopłacalności uchylania się od płacenia podatków (zaległości podatkowe muszą przestać być najtańszym kredytem zaciąganym przez podatników); ograniczenie represyjności karno-skarbowej systemu podatkowego. - _ Czyli to, o czym mówiliśmy - maksymalne uproszczenia _ - zaznaczyła.

Paweł Szałamacha, szef Instytutu Sobieskiego i były wiceminister skarbu w rządach PiS, podkreślał, że konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki pozostawia wiele do życzenia. Program podatkowy PiS nazwał _ sensowną propozycją dla kraju _. - _ Ustawy (przygotowane przez PiS) są w zaawansowanym stanie, są dopracowywane. Trzeba im jedynie szlifu legislacyjnego _ - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński podsumowując powiedział, że jeśli ustawy przygotowywane przez PiS wejdą w życie, Polska będzie miała prostszy, wygodniejszy i łatwiejszy system podatkowy. - _ Będziemy mieli system proinwestycyjny, który nie będzie prześladował pracy, nieporównywalnie mniej arbitralny i mniej represyjny. Ten system niekiedy niewinnych ludzi zamyka w więzieniu, a z drugiej strony ludzi, którzy są winni, w więzieniu nie zamyka. A wręcz przeciwnie, daje im zupełnie spokojnie żyć _ - zaznaczył.

_ - Rządziliśmy krótko, tylko dwa lata, tylko rok mieliśmy większość parlamentarną, ale mimo wszystko w wielkiej mierze uporządkowaliśmy system finansów publicznych, obniżyliśmy podatki, obniżyliśmy opłaty, były gotowe dalsze daleko idące reformy, zarówno administracji podatkowej, jak i odnoszące się do zupełnie nowego kształtu budżetu _ - powiedział Kaczyński. Wyjaśnił, że chodzi o budżet zadaniowy.

Czytaj więcej o podatkach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/boni;dla;money;pl;nie;chcemy;nikogo;oszukiwac;beda;kolejne;zmiany;w;ofe,174,0,905390.html) Boni dla Money.pl: Nie chcemy nikogo oszukiwać. Będą kolejne zmiany w OFE Minister koordynator w kancelarii premiera, mówi kiedy gotowy będzie budżet na przyszły rok. Ujawnia czy czeka nas podwyżka podatków i jakie projekty reform rząd trzyma w szufladach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apel;pjn;chca;wiedziec;co;bedzie;z;podatkami,82,0,903506.html) Chcą jednoznacznej deklaracji od PO i PiS PJN krytykuje obie partie za niejasne stanowisko w tej sprawie podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;2012;r;bez;podwyzek;podatkow,36,0,903204.html) Podwyżki podatków? Ważna deklaracja - Zawsze robimy absolutnie wszystko, aby podatków nie podnosić.- zadeklarował minister finansów Jacek Rostowski.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)