Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd o projekcie zmian dotyczących nieujawnionych przychodów

0
Podziel się:

Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - wprowadzi projekt MF, którym zajmie się rząd.

Rząd o projekcie zmian dotyczących nieujawnionych przychodów
(hesa2 - Fotolia.com)

Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - wprowadzi projekt MF, którym jutro zajmie się rząd. Cel propozycji to dostosowanie przepisów do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział dzisiaj dziennikarzom, że Trybunał miał zastrzeżenia zarówno do przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł, jak i ich stosowania przez sądy. _ - Dlatego zmieniamy je całościowo. W dobry sposób udało nam się spełnić wymagania Trybunału _ - powiedział Neneman. Wyjaśnił, że nowe przepisy nie będą kierowane do wszystkich podatników, ale tylko tych, u których trudno znaleźć pokrycie wydatków w opodatkowanych źródłach dochodu.

_ - Istotna zmiana w stosunku to poprzednich przepisów polega na tym, że obywatel ma obowiązek udowodnić, skąd wziął te pieniądze w okresie pięciu lat. Jeśli się okaże, że dochody te są z okresu starszego, sprzed pięciu lat, to dochodów tych nie trzeba będzie udowadniać, tylko je uprawdopodobnić. To słabsza konstrukcja, wynikająca w oczywisty sposób z tego, że nie mamy obowiązku przechowywania dokumentów przez tak długi okres czasu _ - powiedział Neneman.

W lipcu zeszłego roku TK stwierdził, że niezgodny z konstytucją był przepis ustawy o PIT, który pozwala urzędowi skarbowemu ustalić wysokość nieujawnionych przychodów na podstawie poniesionych przez podatnika wydatków i wartości zgromadzonego przez niego mienia. Trybunał uznał, że narusza on zasadę sprawiedliwości społecznej i prawo własności podatnika. Ponadto TK orzekł o niezgodności z konstytucją regulacji dotyczącej przedawnienia podatku od przychodów z nieujawnionych źródeł.

Trybunał nie miał natomiast zastrzeżeń do 75-proc. stawki podatku od dochodów z nieujawnionego źródła. Według TK nie jest to kara dla podatnika, tylko reakcja państwa na oszustwa i zatajanie dochodów, a wysoka stawka umożliwia odzyskanie należnego podatku i odsetek za zwłokę.

W projekcie przygotowanym przez resort finansów m.in. zdefiniowano przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych. Ma ponadto obowiązywać zasada, że zastosowanie 75-proc. stawki podatku dla przychodów z nieujawnionych źródeł będzie ostatecznością - w pierwszej kolejności fiskus ma próbować ustalić źródła przychodów.

Pierwotnie w projekcie zaproponowano wydłużenie przedawnienia zobowiązań podatkowych do 10 lat. Pomysł ten napotkał jednak na zmasowaną krytykę. Ostatecznie resort finansów wycofał się z tego zapisu i zgodził się, by w projekcie przywrócić 5-letni okres przedawnienia. _ - Wprowadzając 10-letni okres przedawnienia, chcieliśmy w pewien sposób stygmatyzować nieuczciwych podatników, ale propozycja ta nie znalazła uznania u nikogo poza Ministerstwem Finansów _ - przyznał Neneman.

Czytaj więcej w Money.pl
75 proc. podatku? Ministerstwo ma projekt Państwo będzie bezlitosne, Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło.
Jak uniknąć podważenia ceny kupowanego mieszkania przez skarbówkę To bardzo istotne, bo oprócz opłaty notarialnej, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej.
Unijny kraj chce opodatkować cudzoziemców Nie wiadomo, ile dokładnie miałaby wynosić dodatkowa opłata. Nieoficjalnie mówi się, że ponad 200 euro.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)