Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VAT na e-booki. RPO skarży go do Trybunału

0
Podziel się:

Różne stawki podatku VAT na wydawnictwa elektroniczne i tradycyjne są niekonstytucyjne - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

VAT na e-booki. RPO skarży go do Trybunału
(Saniphoto/Dreamstime)

Profesor Irena Lipowicz złożyła w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Drukowane książki obłożone są podatkiem VAT w wysokości 5 procent. Na gazety i czasopisma stawka ta wynosi 8 procent. Takie same wydawnictwa w formie elektronicznej obciążone są 23 procentową stawką.

Elektroniczne publikacje powinny być traktowane jak wszystkie inne książki. Tak twierdzi dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Mirosław Wróbel.

Rozmówca przypomina, że w tym zwolnieniu podatkowym chodzi o promowanie wartości intelektualnej, edukacyjnej kulturalnej. Celem tego zwolnienia, jak przekonuje Mirosław Wróbel, nie jest promocja konkretnego fizycznego nośnika.

Jak dodaje rozmówca IAR różne stawki podatkowe dyskryminują także część Polaków. Chodzi między innymi o wydawców oraz część czytelników, szczególnie osoby starsze i słabo widzące, które dzięki elektronicznej formie książki mogą powiększyć tekst.

Czytaj więcej w Money.pl
E-booki są zbyt drogie? Bibliotek na nie nie stać Kosztują tyle samo, ile papierowa książka, mimo że koszt ich wytworzenia jest prawie o połowę niższy.
Francuska lewica przeciwna podwyżce VAT W zorganizowanej dziś demonstracji uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.
Merlin nie boi się Amazona. Co szykuje? Czy polska e-księgarnia ma szansę zrewolucjonizować rynek e-booków? Oto, dlaczego zabiera się do tego dopiero teraz.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)