Notowania

1 procent
13.08.2013 15:21

Ważne zmiany w sprawie 1 procent z PIT

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z podatku będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ginasanders/Dreamstime)

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania odpisu będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco - zakłada projekt noweli ustawy, który przyjął rząd. Obecnie taki wykaz jest tworzony raz w roku.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. _ Przewidziano dwie zasadnicze zmiany, które usprawnią i ułatwią funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego _ - podkreślono w komunikacie.

W projekcie założono, że wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z PIT będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco. Obecnie jest on tworzony na 15 grudnia danego roku, co w praktyce oznacza, że jeśli dany podmiot utraci status organizacji pożytku publicznego po tej dacie, to nie zostanie usunięty z wykazu. W rezultacie podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku organizacji, która figuruje w wykazie, chociaż nie ma już prawa do takiego odpisu.

Nowe rozwiązanie ma zapobiec przekazywaniu pieniędzy podatników podmiotom do tego nieuprawnionym, na przykład takim, które utraciły status organizacji pożytku publicznego w wyniku wykrycia nieprawidłowości w ich działalności. Druga zmiana zaproponowana w projekcie noweli dotyczy terminu zgłaszania przez organizacje pożytku publicznego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. z PIT. W projekcie przewidziano, że organizacje będą mogły zgłaszać ten numer do urzędu skarbowego do 30 czerwca każdego roku (obecnie jest to 31 stycznia każdego roku).

_ Wydłużenie tego terminu będzie korzystne dla tych podmiotów, które nie mogły zdążyć ze zgłoszeniem numeru rachunku bankowego do skarbówki w obecnym terminie, przez co traciły 1 proc. wpływów z PIT (naczelnik urzędu skarbowego przekazywał je do budżetu państwa) _ - czytamy w uzasadnieniu. W tym roku uprawnionych do zbierania 1 proc. jest blisko 7,3 tys. organizacji. W związku z niedopełnieniem obowiązków sprawozdawczych status organizacji pożytku publicznego utraciły 403 organizacje: 14 w 2011 r., 375 w 2012 r.,14 w 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Odpis na Kościół uszczupli kasę samorządom? Resort administracji i cyfryzacji nie przewiduje wprowadzania regulacji, której celem byłoby wyrównanie ewentualnych strat dla samorządów z tytułu zmniejszonych wpływów z PIT.
Będzie nowa ulga podatkowa. Kto skorzysta? Senatorowie zaproponowali zwiększenie limitu przychodów objętych ulgą z 5 tys. do 10 tys. zł.
Nie dostałeś jeszcze zwrotu z PIT? Powód... Czekasz na zwrot podatku, a PIT wysłałeś pocztą? Możesz otrzymać nadpłatę później niż inni podatnicy.
Tagi: 1 procent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz