Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyłudzenia vat
08.08.2012 14:48

Wyłudzenia VAT w branży stalowej idą w setki milionów

Nawet 400 mln złotych rocznie może tracić budżet na wyłudzeniu podatku VAT w branży stalowej. Skala zjawiska jest tak duża, że zagraża działalności uczciwych dystrybutorów stali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali podkreśla, że proceder wyłudzenia VATu jest niebezpieczny dla całej branży. Uczciwie działające firmy nie są w stanie konkurować z podmiotami, które sprzedają wyroby tańsze o 23 procent. Dystrybutorzy informują, że stracili już około 50 procent rynku prętów zbrojeniowych.

Jak informuje Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali, na wyłudzaniu podatku traci całe społeczeństwo. Chodzi zarówno o budżet państwa jak i pracowników firm dystrybuujących stal, którzy przez wyłudzanie VATu mają coraz mniej pracy.

Proceder polega na eksporcie, a następnie imporcie wyrobów stalowych. Robert Wojdyna tłumaczy, że eksporterzy odliczają sobie podatek VAT, a importerzy nie zgłaszają towaru, którzy następnie odsprzedają do Polski po niższej cenie.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową tłumaczy, że zadeklarowany import stalowych prętów jest o wiele mniejszy niż deklarowany eksport z ościennych krajów.

Szacunki branży stalowej wskazują, że państwo może tracić na procederze nawet 400 mon złotych rocznie. Nie wiadomo ile budżet traci na niezapłaconym podatku dochodowym.

Dystrybutorzy stali rozmawiają już w tej sprawie z Ministerstwem Finansów, ale z procederem walczą też we własnych szeregach. 30 firm z branży stalowej podpisało porozumienie, które zobowiązuje je do unikania podejrzanych transakcji. Polska Unia Dystrybutorów Stali chcę rozszerzyć deklarację na podmioty z branży budowlanej oraz innych odbiorców stali.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile brakuje w państwowej kasie? Są szacunki Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł około 21,2 mld zł - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Przejazd autostradą może być tańszy Przejazd autostradą może kosztować przedsiębiorcę co najmniej 18 proc. mniej, a w skrajnym przypadku oszczędność może wynieść nawet 44 proc. pobieranej opłaty.
Odzyskasz podatek od niezapłaconych faktur Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi? Czy od każdej faktury istnieje możliwość odzyskania podatku VAT?
Tagi: wyłudzenia vat, pieniądze, budżet, branża stalowa, vat, wyłudzenia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz