Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wywóz odpadów. Ceny wzrosną przez ustawę śmieciową

0
Podziel się:

A jeśli nie rozwiążemy umowy, zapłacimy podwójnie - firmie i fiskusowi.

Wywóz odpadów. Ceny wzrosną przez ustawę śmieciową
(Sonic Julez/CC/Flickr)
bEISMxyt

Już w przyszłym roku gmina wybierze firmę, która zajmie się wywozem śmieci. Do tej pory mieszkańcy decydowali** **o tym * *sami.

Zmiany wejdą w życie w lipcu 2013 roku i od tej pory, usługodawcę w drodze przetargu wybierze gmina. Zmiany wynikają z konieczności wdrożenia do prawa unijnych dyrektyw.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że to zniszczy konkurencję na rynku, która działa prężnie od minionej dekady. UOKiK przeprowadził badania w ponad tysiącu gmin i wśród ponad 300 przedsiębiorców.

bEISMxyv

_ - Zmiana na rynku odpadów jest w naszej ocenie zmianą na niekorzyść. To likwidowanie rynku, w którym konkurencja od 20 lat ma się całkiem dobrze - _ ostrzega Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KRASNODĘBSKIEJ-TOMKIEL:

(źródło: IAR)

Zarzuty urzędu uderzają przede wszystkim w gminy, które będą organizowały przetargi prawdopodobnie co kilka lat. W ciągu tego okresy, lokalne firmy nie wybrane w przetargu mogą zniknąć z rynku. W efekcie doprowadzi to do spadku konkurencyjności i wyższych cen za wywóz śmieci.

bEISMxyB

_ - Mamy teraz do czynienia z ewenementem na skalę całej Europy, a mianowicie z rynkiem w pełni konkurencyjnym. Obawiamy się, że zmiany które mają być wdrożone, w najbliższym czasie doprowadzą do zwiększenia się praktyk monopolistycznych takich jak zmowy przetargowe lub podział rynku - _ tłumaczy Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Zmiany w prawie wynikają z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Za Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/60/m139580.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/podatek;smieciowy;kto;zaplaci;wiecej,19,0,831251.html) *Podatek śmieciowy. Kto zapłaci więcej? * Nie ważne czy mieszkasz w bloku czy w domku. Za wywóz odpadów zapłacisz tyle samo. wywóz śmieci ustawodawca obciążył odpowiedzialnością gminy. Do końca tego roku rady gmin muszą podjąć uchwały dotyczące wysokości opłat, częstotliwości i tryb ich uiszczania oraz powiadomić o tym wszystkim mieszkańców. Innymi słowy, do długiej listy podatków, od przyszłego roku przyjdzie nam dodać _ podatek śmieciowy _.

Każdy właściciel nieruchomości musi rozwiązać dotychczasową umowę do końca czerwca 2013 roku. W innym wypadku zapłaci podwójnie - firmie wywozowej i gminie.

Polacy _ produkują _ rocznie prawie 10 milionów ton śmieci, z czego większość pochodzi tylko z gospodarstw domowych. W tej statystyce przoduje województwo mazowieckie, wynika z danych GUS-u.

bEISMxyC
Czytaj o działalności UOKiK w Money.pl
Kontrolerzy uderzyli w NFZ. Surowa kara za... UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Zobacz kto tracił na jego praktykach.
Urząd przeszukał Empik. Skontrolowali czy... Rzeczniczka prasowa Empiku Monika Marianowicz poinformowała, że chodzi o postępowanie wyjaśniające w sprawie, a nie przeciwko Spółce.
UOKiK znów karze za SMS-y i wiadomości Oto praktyki firm Telecom Media, P4, PTC, które zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
bEISMxyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)