Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy VAT na internet

0
Podziel się:

Od wtorku 1 marca usługi dostępu do internetu dla osób fizycznych będą obłożone 22-proc. stawką podatku VAT. Do tej pory tego rodzaju usługi były zwolnione z podatku od towarów i usług. Zmiana ta jest związana z koniecznością dostosowania polskiego prawa podatkowego do przepisów UE.

Wyższy VAT na internet

Nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca 22-proc. stawkę podatku, została uchwalona przez Sejm w połowie grudnia ub.r.

W UE usługi dostępu do internetu są obłożone podstawową stawką podatku od towarów i usług. W Polsce podstawowa stawka wynosi 22 proc. i takim podatkiem VAT od 1 maja 2004 r. miał być obłożony dostęp do internetu.

W związku ze zmianą podatku dostawcy internetu zapowiadają, że wzrosną ceny dostępu do internetu.

U większości dostawców internet będzie od wtorku kosztował o 22 proc. więcej. Jednak, jak zastrzega rzeczniczka prasowa Netii Jolanta Ciesielska, ceny netto dostępu internetu nie wzrosną, ale zostanie do nich doliczona nowa stawka podatku VAT.

Takie działanie, oprócz Netii, zapowiedział też największy dostawca internetu w Polsce, Telekomunikacja Polska SA, a także inni dostawcy jak np. Energis i NOM.

Inni operatorzy zdecydowali się zaproponować klientom inne bardziej zachęcające rozwiązanie. "Dzielimy się kosztami podwyżki z klientem po połowie" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Tele2 Karol Wieczorek. Operator 21 lutego obniżył ceny netto dostępu do internetu o 11 proc., co - jak zaznacza Wieczorek - spowoduje, że od 1 marca ceny wzrosną tylko o 11 proc.

Na podobny krok zdecydowali się operatorzy telewizji kablowej Aster City (obniżka cen nastąpi od 1 marca) oraz UPC Polska (obniżka nastąpiła od 1 lutego). Ta ostatnia firma zmieniła także zakres swoich usług, wprowadziła na rynek tańszą usługę dostępu do internetu o słabszych parametrach, a także ofertę promocyjną, łączącą usługę internetową z telewizyjną, w której cena internetu jest korzystniejsza.

Korzystający z internetu nie muszą stracić na wprowadzeniu 22-proc. VAT, bo ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadziła od początku br. ulgę pozwalającą na odliczenie od podstawy opodatkowania do 760 zł rocznie z tytułu korzystania z internetu.

W zależności od progu podatkowego, w którym znajduje się osoba fizyczna, w ten sposób podatnik będzie mógł odzyskać rocznie od 144 zł (19 proc.) do 304 zł (40 proc.).

vat
internet
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)