Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w kasach rejestrujących

0
Podziel się:

Dnia 4 lipca br. Minister Finansów podpisał nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Po ogłoszeniu nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw - utraci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1999 r.

Najważniejsze zmiany:

  1. wydłużono termin przeprowadzania obowiązkowego przeglądu technicznego kas rejestrujących. Nowe rozporządzenie ustala termin przeglądu z częstotliwością co 12 miesięcy, a nie jak dotychczas - co 6 miesięcy;
  2. możliwość wydruku faktury bezpośrednio z urządzenia fiskalnego zamiast paragonu; Dotychczas podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani byli do rejestracji każdej sprzedaży przy pomocy kasy oraz wydruku paragonu fiskalnego. Nowe przepisy pozostawiają do wyboru rodzaj drukowanego dokumentu - może to być zarówno paragon fiskalny jak i faktura VAT. Wydruk faktury VAT powinien być połączony z zarejestrowaniem przez kasę tej operacji w pamięci fiskalnej.
  3. uściślono termin sporządzania miesięcznego raportu fiskalnego. Wg nowego rozporządzenia raport ten należy sporządzać po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak, niż przed rozpoczęciem sprzedaży w miesiącu następnym.

Omawiane rozporządzenie wprowadza pojęcie 'numeru kontrolnego'. Jest to numer generowany przez program pracy kasy, który musi być umieszczony na drukowanym przez kasę rejestrującą paragonie fiskalnym lub fakturze VAT oraz dobowym raporcie fiskalnym. Numer ten potwierdza, że dany dokument został wyemitowany przez określony typ kasy.
Obowiązek stosowania numeru kontrolnego nie obejmuje jednak kas rejestrujących nabytych przez użytkownika do 31 grudnia 2002 r., które nie posiadają funkcji generowania numeru kontrolnego.

Rozporządzenie zawiera także katalog warunków, jakie muszą spełniać kasy o zastosowaniu specjalnym - przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami (§ 4 pkt. 4 rozporządzenia).
Omawiane rozporządzenia czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Zatwierdzony przez Ministra Finansów teks rozporządzenia można pobrać ze stron Money.pl.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)