Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zniesienie VAT od dobroczynnych sms-ów nie zadziała?

0
Podziel się:

Operatorzy bez entuzjazmu mówią o nowej regulacji.

Zniesienie VAT od dobroczynnych sms-ów nie zadziała?
(Aksoys/Dreamstime)

Operatorzy telekomunikacyjni bez entuzjazmu mówią o projekcie rozporządzenia, które ma zwolnić z VAT charytatywne sms-y. Organizacje dobroczynne i eksperci mają obawy, że nowe przepisy mogą zostać martwe. MF zapewnia, że weźmie pod uwagę opinie o projekcie.

Ponad tydzień temu premier Donald Tusk poinformował, że MF przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne sms-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.

Zgodnie z opublikowanym na stronie internetowej MF projektem, dobroczynne sms-y będą zwolnione z VAT, ale po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim umowy zawierane z operatorami będą zobowiązywać ich do przekazywania organizacjom charytatywnym całej kwoty należnej z tytułu dobroczynnych sms-ów w ciągu 45 dni od zakończenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z usługą telekomunikacyjną. Zwolnienie miałoby dotyczyć tylko podmiotów mających formalny status organizacji pożytku publicznego.

Operatorzy ostrzegają: Mogą być problemy

Agata Habel z biura prasowego Ery powiedziała, że firma poinformowała resort finansów o swoich uwagach do projektu. _ - Jesteśmy odpowiedzialni społecznie i popieramy zwolnienie charytatywnych sms-ów z VAT. Rozwiązanie zaproponowane przez resort finansów powinno jednak uwzględniać uwarunkowania prawne i systemowe operatorów telekomunikacyjnych _ - zwróciła uwagę Habel.

Charytatywne sms-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za sms-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego sms-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.
Habel poinformowała, że problem może dotyczyć np. osób korzystających z usługi pre-paid, którzy płacą VAT w momencie doładowania karty. - _ Byłoby niezwykle trudno ustalić, ile podatku związane jest z wysłanym charytatywnym sms-em _ - powiedziała.

Z kolei Orange czeka na porozumienie między koalicją _ SMS bez VAT _ (skupiającą organizacje dobroczynne) a rządem. Rzecznik prasowy Grupy TP, do której należy sieć, Wojciech Jabczyński powiedział, że strony jeszcze rozmawiają o ostatecznym kształcie porozumienia oraz zasadach, na których miałoby być stosowane zwolnienie.

_ - Dopiero jak otrzymamy pełną treść porozumienia, będziemy w stanie określić, co musimy zrobić i ile na to potrzebujemy czasu _ - powiedział. Dodał, że operatorzy liczą, iż propozycje te będą konsultowane również z nimi.

Rzecznik prasowy Polkomtela, operatora sieci Plus, Adam Suchenek poinformował, że firma analizuje przedstawiony przez MF projekt. _ - Zwolnienie z podatku VAT sms-ów na cele charytatywne jest w naszej opinii jak najbardziej słusznym rozwiązaniem. Będziemy starać się dać taką możliwość naszym klientom jak najszybciej. Wdrożenie tych zmian będzie wymagało od nas inwestycji _ - zapowiedział.

Nikt nie będzie stosował przepisu?

Organizacje charytatywne wskazują wręcz na konieczność zmiany projektu. Jeden z ich przedstawicieli poinformował, zastrzegając anonimowość, że rozwiązanie pozostanie martwe, jeżeli wejdzie w życie w obecnym kształcie. - _ Żaden z operatorów telekomunikacyjnych nie zgodzi się na podpisanie umowy z organizacją charytatywną i zwolnienie sms-ów z VAT na zasadach opisanych w projekcie _ - powiedział.

Obawy te potwierdza doradca podatkowy z Ernst & Young, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych (która opiniowała projekt) Roman Namysłowski. _ - Rada doceniła wysiłek włożony w opracowanie zmian mających na celu uniknięcie płacenia VAT od charytatywnych sms-ów, natomiast uznała propozycje MF za niezgodne z prawem wspólnotowym. Efekt będzie taki, że z przepisów tych nikt nie będzie korzystał _ - powiedział. - _ Optymalnym rozwiązaniem problemu byłoby wyłączenie charytatywnych sms-ów z opodatkowania VAT _ - dodał ekspert.

Namysłowski wyjaśnił, że proponowane przepisy nie pozwolą operatorom telekomunikacyjnym na pełne odliczenie podatku naliczonego, a dyrektywa nie przewiduje możliwości wprowadzenie takiego rozwiązania.

Według doradcy, barierą będzie też obowiązek przelania pieniędzy na konto organizacji charytatywnej w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. _ Firma telekomunikacyjna nie będzie chciała przekazywać organizacjom pieniędzy od sms-ów, za które nie zapłacono. - Tymczasem wiadomo, że część faktur nie jest płaconych _ - powiedział Namysłowski.

Zwrócił uwagę, że propozycja MF ogranicza też krąg organizacji, które mogą korzystać ze zwolnienia tylko do organizacji charytatywnych posiadających status organizacji pożytku publicznego. _ - Z jakiegoś powodu pozostałe organizacje dobroczynne zostaną pozbawione prawa do prowadzenie zbiórek bez VAT _ - powiedział.

Zastępca dyrektora biura ministra w MF Szymon Milczanowski powiedział, że możliwa jest zmiana projektu, jeżeli istnieje ryzyko, że z nowych przepisów nie można by korzystać.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)