Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Wkrótce minie ważny termin dla milionów Polaków. Trzeba uważać na pułapki

14
Podziel się:

Przy niewielkich kosztach opłacalne może być rozliczenie ryczałtem. Ten, kto wybierze skalę podatkową, może odliczyć ulgę dla klasy średniej. Ale jest limit — pisze "Rzeczpospolita".

Wkrótce minie ważny termin dla milionów Polaków. Trzeba uważać na pułapki
Przy niewielkich kosztach opłacalne może być rozliczenie ryczałtem. Ten, kto wybierze skalę podatkową, może odliczyć ulgę dla klasy średniej. Ale jest limit - pisze "Rz" (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak czytamy, przedsiębiorcy mają jeszcze miesiąc (do 21 lutego) na wybór sposobu opodatkowania. Eksperci wskazują, że po wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu trudno ocenić, co jest bardziej opłacalne. Filip Kotarski, doradca podatkowy z PwC, mówi gazecie, że trzeba wziąć pod uwagę m.in. wysokość przychodów, kosztów, stawkę oraz rodzaj działalności.

Tym, którzy mają stabilną sytuację, stałe miesięczne przychody, a poza tym ponoszą niewysokie wydatki, opłacać może się ryczałt. Muszą jednak uważać na pułapki. Przepisy są tak skonstruowane, że nie zawsze uda się ustalić właściwą stawkę. A wówczas podatnikowi grozi spór z fiskusem. Ten, kto wybierze rozliczenie według skali, może skorzystać już w trakcie roku z ulgi dla klasy średniej. Jednak tu także pojawia się ryzyko. Po przekroczeniu limitu przychodów trzeba będzie po zakończeniu roku dopłacić podatek

- podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

Polski Ład. Przedsiębiorców czeka trudny wybór

Dziennik przypomina również, że reforma PiS zmieniła też zasady rozliczania składki zdrowotnej. Większość przedsiębiorców zdecydowała się uiścić ją szybciej, dzięki czemu zapłacili składkę jeszcze na starych zasadach i mogą odliczyć ją od płaconej w styczniu zaliczki na PIT.

Takie odliczenie przedsiębiorcy zrobią jednak po raz ostatni, bo Polski Ład zlikwidował tę ulgę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Promil
2 lata temu
Polskie dziurawe prawo,a raczej bezprawie pełne jest pułapek
Cxx
2 lata temu
Do ass. Wyjedź do Niemiec to zobaczysz jakie tam kary!!!
ass
2 lata temu
strach wyjść z domu, za wszystko kara, na wszystko trzeba uważać, o niczym nie wolno zapomnieć, mandaty czekają za wszystko !!
vads
2 lata temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
detonator
2 lata temu
wladza opiera sie na manipulacji. im bardziej sprawa zagmatwana tym bardziej przydatna dla hołoty rzadzacych pajacow. dezinformacja rzadzacych to ich sukcesy .