Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wtopa Konfederacji. Rażący błąd w treści projektu

476
Podziel się:

"Niekompetencja do kwadratu" - tak błąd w treści przygotowanego przez Konfederację projektu ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatku określa ekonomista, dr Sławomir Dudek. Podobnych komentarzy jest więcej. Dokument trafił już do nowo wybranego marszałka Sejmu.

Wtopa Konfederacji. Rażący błąd w treści projektu
Lider Konfederacji Krzysztof Bosak (East News, Michal Zebrowski)

Konfederacja poinformowała, że już pierwszego dnia prac nowego Sejmu złożyła dwa projekty ustaw. Dotyczące one wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców i podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Partia ubiegła tym samym polityków Platformy Obywatelskiej, którzy zapowiadali podobny krok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosnące wpływy Ziobry? Kaczyński się zabezpiecza

Kwota wolna od podatku. Błąd w tekście projektu Konfederacji

- Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce - mówił pierwszego dnia prac Sejmu X kadencji poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

Okazuje się jednak, że w treści projektu znalazł się błąd rzeczowy. W dokumencie, który trafił już do marszałka Sejmu, czytamy, że "kwota zmniejszająca podatek (...) wynosi 12-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (...) ale nie może być niższa niż 60 000 zł".

"Kwota zmniejszająca podatek" to nie to samo, co "kwota wolna od podatku". Pierwsza z kwot to taka, o którą podatek jest pomniejszany. W przypadku drugiej z opisywanych kwot chodzi o pułap dochodu, który możemy osiągnąć bez obaw o to, że będziemy musieli odprowadzić od niego podatek.

O "niekompetencji do kwadratu" w kontekście treści projektu Konfederacji pisze ekonomista, prezes Instytutu Finansów Publicznych dr Sławomir Dudek.

"Apeluję do wszystkich partii o koniec zmiany w prawie podatkowym [i gospodarczym] na podstawie poselskich projektów. To jest niszczenie zaufania do systemu. Gdzie konsultacje społeczne? Tak zaczynacie nowe otwarcie w legislacji?" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski.

"Jeśli 'kwota zmniejszająca podatek' ma faktycznie wynosić nie mniej niż 60 tys. zł, to znaczy, że KWOTA WOLNA wyniesie 500 000 zł" - zwraca uwagę doradczyni podatkowa, ekspertka Grant Thornton, Małgorzata Samborska.

Podkreślić należy, że błąd znalazł się w tekście ustawy. W uzasadnieniu dokumentu autorzy zastosowali prawidłowe określenie.

Autopoprawka nierozwiązująca problemu

Niedługo później do projektu ustawy Konfederacji pojawiła się autopoprawka. Jednak i w jej przypadku jest pewien problem, na który wskazała Małgorzata Samborska.

"Nie chcę się czepiać, ale tym razem zostało wyeliminowane z art. 27 sformułowanie 'kwota zmniejszająca podatek', a do niego odwołuje się ustawa PIT w 16 miejscach, w szczególności przy zaliczkach..." - czytamy we wpisie ekspertki w zakresie podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(476)
Ryszard
4 miesiące temu
Drobny błąd, który został skorygowany. Zresztą ustawy w Polsce mają trzy czytania i można wtedy nanieść poprawki. Jeśli jednak ktoś ma lepiej napisaną ustawę zwiększającą kwotę wolną od podatku jestem za. Niestety w Polsce demokracja przyjmuję charakter plemienny więc wszystko czym da się przywalić oponentowi zostanie wykorzystane. Tylko dla nas wyborców nic z tego nie wynika. Pokłócimy się, wymienimy się inwektywami, a kwota wolna od podatku nie zostanie zwiększona.
ziutek
5 miesięcy temu
Ależ istotą nie jest pomyłka w tekście projektu ustawy (łatwa do korekty jak splunięcie), lecz to, czy większość sejmowa CHCE rzeczywiście zwiększyć kwotę wolną od podatku. Bo jak na razie chce tego jedynie Konfederacja. No i nawet gdyby nowelizacja poszła z tą pomyłką, to co takiego by się stało? Po prostu ludzie zarabiający mniej niż pół mln zł nie płaciliby podatku:)). Źle? Zamiast zatem gadać o pomyłce patrzcie lepiej KTO NAPRAWDĘ chce ulżenia podatnikom. To "sprawdzam" dla przywracaczy praworządności.
ekonomistka
5 miesięcy temu
Oj tam oj tam taka malutka wtopa. A ile razy są wtopy w artykułach pisanych przez red. !
Masakra
5 miesięcy temu
Tak to jest jak się dzieci dopuszcza do spraw dorosłych. Bosaczki to się nadają. hahahhah
fbgnenbnw
5 miesięcy temu
i pomyslcie jakby konfederacja miała wiekszośc..... mam wrażenie że sa tacy jak pis w partactwie
...
Następna strona