Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Wyższe podatki dla bogatych. Kolejny dowód na to, że to się wszystkim opłaca

78
Podziel się:

Kolejny dowód na to, że opodatkowanie majątku najbogatszych nie ma żadnego wpływu na poziom inwestycji i sytuację na rynku pracy. Norwescy naukowcy uważają, że jest wręcz odwrotnie. Wyższy podatek od majątku wpłynął bardzo pozytywnie na poziom inwestycji.

Wyższe podatki dla bogatych. Kolejny dowód na to, że to się wszystkim opłaca
Wyższe podatki dla najbogatszych wcale nie wpływają negatywnie na gospodarkę Norwegii (Adobe Stock)

Podatki od majątku nie mają żadnego wpływu na inwestycje i rynek pracy. Tak wynika z badań norweskich naukowców, na którą powołuje się Interia. Marie Bjørneby, Simen Markussen i Knut Røed przygotowali wpływu zmian podatkowych w Norwegii z lat 2007-2017 i ich wpływu na decyzję na inwestycje i zatrudnienie.

W latach 2005-2008 podatek od majątku w Norwegii wynosił 1,1 proc. od kwoty 540 tys. koron (około 230 tys. zł). Wzrósł on w stosunku do lat wcześniejszych z 0,9 proc. dla kwoty 151 tys. koron. Obecnie próg podatkowy w tym przypadku wzrósł do 1,5 mln koron i wynosi 0,85 proc.

Dodatkowo próg ten dotyczy jednej osoby, dlatego małżeństwa liczone są w tym wypadku są podwójnie. Do wyliczania podatku od majątku brana jest pod uwagę również wartość nieruchomości – dodawane jest 25 proc. wartości pierwszej i 90 proc. drugiej. Do 2008 do wliczeń dodawano jedynie 35 proc posiadanych akcji, ale z czasem te ulgę zniesiono.

Zobacz także: Banki wprowadzają dodatkowe opłaty. Coraz trudniej o darmowe konto

Opodatkowanie majątku w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na poziom inwestycji i zatrudnienia w Norwegii. Ekonomiści uważają, że jest wręcz odwrotnie. Inwestycje wzrastały, a wraz z nim zatrudnienie. Jednym z powodów może być to, że Norwegowie chętniej w tym wypadku inwestują w spółki nienotowane na giełdzie.

Czyli mieszkańcy tego skandynawskiego kraju uciekają przed wyższym podatkiem, ale nie przenoszą swoich pieniędzy do rajów podatkowych, a po prostu inwestują w mniejsze firmy, co wpływa pozytywnie na cała gospodarkę Norwegii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
dj_
3 lata temu
Uważam, że po odliczeniu podatku wszystkim powinno pozostać tyle samo. Lenin wiecznie żywy, a poza tym ciężko pracujący nie mają czasu wydawać pieniędzy.
bob
3 lata temu
Według artykułu podatek zmalał z 1.1% do 0.85% i został zwiększony próg z 540 tys do 1,5 mln koron
Ućććććć
3 lata temu
Nie trzeba skończyć studiów i być nazywanym naukowcem, że jak się zarabia dużą kasę. To lepiej ją zainwestować w coś co będzie przynosić - kasę, niż wpłacać do banku na 0,2% w stosunku rocznym. I jeszcze od zainwestowanych pieniędzy być zwolniony z płacenia podatku.
Rohan
3 lata temu
3 ci dzień z rzędu ten sam artykuł pod innym tytułem.... Naprawdę machina propagandy rusza pełna parą. Tak wyższe podatki są SUPER! Tak każdemu będzie lepiej jak bogaci zapłacą więcej! Extra. Już biegnę płacić taki jestem szczęśliwy.
nauka znowu g...
3 lata temu
profesor Banialuk zabral glos,wiekszych bredni dawno nie czytalem
...
Następna strona