Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Zarabiasz powyżej tej kwoty? No to zapłacisz wyższe podatki

860
Podziel się:

Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej czy nowy próg – Nowy Ład, to wciąż więcej domysłów, niż twardych faktów. Na nowych rozwiązaniach na pewno część zyska, ale część straci. Zobacz, ile zarobisz, jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą.

Zarabiasz powyżej tej kwoty? No to zapłacisz wyższe podatki
Nowy Ład może namieszać w podatkach (Flickr, Twitter, KPRM/Krystian Maj, Michał Zygmunt)

Nowy Ład ma zrewolucjonizować system podatkowy w Polsce. Zmiany mogą dotyczyć nawet 17 mln Polaków. Niektórzy zyskają ponad dwa tysiące złotych, a inni stracą prawie siedem tysięcy, tak wynika z pierwszych analiz przecieków medialnych na temat Nowego Ładu.

Na Twitterze pojawiły się pierwsze wyliczenia analityków dotyczące jak wzrosną lub spadną zarobki netto Polaków po wprowadzeniu Nowego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej czy nowy próg – Nowy Ład, to wciąż bardziej domysły, niż konkretne dane. Na nowych rozwiązaniach na pewno część zyska, ale część straci.

Zobacz także: Składka zdrowotna wzrośnie? "Wszyscy zazdrościmy jakości w Skandynawii"

Według analityka Michała Zygmunta najwięcej zyskają osoby, które zarabiają 2 800 zł brutto, wtedy dzięki nowym regulacjom mogą zyskać rocznie nawet 2 328 zł. Spadek zacznie się w okolicach zarobków 5 800 zł brutto, a osoby zarabiające 8 500 zł brutto miesięcznie będą o 2 320 zł na minusie w stosunku do obecnych regulacji. Największa różnica na minus będzie dotyczyć osób zarabiających na umowie o pracę 14 800 zł brutto. Tu strata w skali roku to 6 865. Autor analizy wziął pod uwagę wszystkie informacje na temat nowych rozwiązań podatkowych. Oczywiście na potwierdzenie medialnych przecieków będziemy musieli poczekać, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość przełożyło prezentację programu w związku z kryzysem medycznym wywołanym przez trzecią falę COVID-19.

Program mocno stawia na wyrównywanie szans najbiedniejszych i zarabiających poniżej średniej krajowej. Nie wiemy wciąż wielu rzeczy na temat zmian prawnych, chociażby w jakim okresie i jak szybko miałby zostać wprowadzane. Informacje na ten temat układają się jednak w miarę spójną, choć okrojoną całość

Modyfikacje związane z Nowym Ładem planowane mają być w trzech krokach: Jako pierwsza ma mieć miejsce likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugą zmianą ma być podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł. Ostatnim etapem ma być podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł (co byłoby pierwszym takim posunięciem od kilkunastu lat).

Te zmiany to uzupełnienie do obniżonej już z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT. Zmiany dotkną praktycznie każde gospodarstwo domowe w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(860)
Pawel
3 lata temu
Czyli tak jeśli ktoś zarabia 8500brutto i firma jest uczciwa to pracownik zapłaci więcej ponad 2000zl rocznie a jeśli ktoś zarabi 2800brutto i firma jest nieuczciwa bo resztę daje pod stołem bo tak jest to pracownik z pracodawcą że oszszukuje państwo to jeszcze dostanie premie od państwa. To jest sprawiedliwe?
Szeryf z Nott...
3 lata temu
Czyli to nowe coś tam i prezes jako Robin Hood wzkrzeszający emerytalnych zombi którzy przehulali swoje życie dostając emerytalne coś za co zasłużyli hulając całe życie a teraz z zagajnika Warszawki wyskakuje prezes Robin Hood i zabiera tym co uczciwie pracowali,pracują żeby dać biednym co przehulali swoje życie i to się nazywa to nowe coś tam. A prawda jest taka dopóty dopóki żyje jeszcze wyborców hulaków 60+ ta formacja będzie u władzy po to tak szybko ich zaszczepiono.
krokodyl
3 lata temu
a ci dalej liczą jak doić ten wymierający naród - dlaczego odłożyli prezentację programu? może "nowy ład" ochroniłby ludzi przed covidem?
ZK590
3 lata temu
Na wpływ wysokości emerytury obok wysokości zgromadzonej wkładu emerytalnego /dla II sortu/ powinien być uwzględniany staż pracy.
Blackt
3 lata temu
Ktoś może wytłumaczyć jak w Polsce, w 2021 roku, zarobki na poziomie pracownika fizycznego w Niemczech, są jakimś bogactwem? Chwalą się, że mamy niskie bezrobocie. Tylko nie dodają, że zrobili z naszego kraju tanią montownie Europy. Jedna trzecia do jednej drugiej zarobków u zachodnich sąsiadów. Czechy też nas przegoniły. Żenada!
...
Następna strona