Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Zarabiasz powyżej tej kwoty? No to zapłacisz wyższe podatki

859
Podziel się

Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej czy nowy próg – Nowy Ład, to wciąż więcej domysłów, niż twardych faktów. Na nowych rozwiązaniach na pewno część zyska, ale część straci. Zobacz, ile zarobisz, jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą.

Zarabiasz powyżej tej kwoty? No to zapłacisz wyższe podatki
Nowy Ład może namieszać w podatkach (Flickr, Twitter, KPRM/Krystian Maj, Michał Zygmunt)
bDTaufOt

Nowy Ład ma zrewolucjonizować system podatkowy w Polsce. Zmiany mogą dotyczyć nawet 17 mln Polaków. Niektórzy zyskają ponad dwa tysiące złotych, a inni stracą prawie siedem tysięcy, tak wynika z pierwszych analiz przecieków medialnych na temat Nowego Ładu.

Na Twitterze pojawiły się pierwsze wyliczenia analityków dotyczące jak wzrosną lub spadną zarobki netto Polaków po wprowadzeniu Nowego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej czy nowy próg – Nowy Ład, to wciąż bardziej domysły, niż konkretne dane. Na nowych rozwiązaniach na pewno część zyska, ale część straci.

Zobacz także: Składka zdrowotna wzrośnie? "Wszyscy zazdrościmy jakości w Skandynawii"
bDTaufOv

Według analityka Michała Zygmunta najwięcej zyskają osoby, które zarabiają 2 800 zł brutto, wtedy dzięki nowym regulacjom mogą zyskać rocznie nawet 2 328 zł. Spadek zacznie się w okolicach zarobków 5 800 zł brutto, a osoby zarabiające 8 500 zł brutto miesięcznie będą o 2 320 zł na minusie w stosunku do obecnych regulacji. Największa różnica na minus będzie dotyczyć osób zarabiających na umowie o pracę 14 800 zł brutto. Tu strata w skali roku to 6 865. Autor analizy wziął pod uwagę wszystkie informacje na temat nowych rozwiązań podatkowych. Oczywiście na potwierdzenie medialnych przecieków będziemy musieli poczekać, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość przełożyło prezentację programu w związku z kryzysem medycznym wywołanym przez trzecią falę COVID-19.

Program mocno stawia na wyrównywanie szans najbiedniejszych i zarabiających poniżej średniej krajowej. Nie wiemy wciąż wielu rzeczy na temat zmian prawnych, chociażby w jakim okresie i jak szybko miałby zostać wprowadzane. Informacje na ten temat układają się jednak w miarę spójną, choć okrojoną całość

bDTaufOB

Modyfikacje związane z Nowym Ładem planowane mają być w trzech krokach: Jako pierwsza ma mieć miejsce likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugą zmianą ma być podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł. Ostatnim etapem ma być podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł (co byłoby pierwszym takim posunięciem od kilkunastu lat).

Te zmiany to uzupełnienie do obniżonej już z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT. Zmiany dotkną praktycznie każde gospodarstwo domowe w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaufOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(859)
hhhhh
1 tyg. temu
Nowy Ład - czyli zabiorą tym co sobie radza i żyją na normalnym poziomie, bo to nie bogaci, i dadzą tym którym się nie chce i wyciągają tylko ręce i daj. Pis to partia głównie dla emerytów lub cwaniaków pracujących na czarno i im będzie dogadzać reszta ma na nich pracować! Reasumując część obywateli ma zapłacić za resztę, więc jak rozumiem że jak emeryt nie zapłaci podatków to jak zadzwoni na 112 to nie przyjmą od niego zgłoszenia bo nie płaci za to? Więc jak, mamy wspólne państwo i się razem na nie zrzucamy, czy doimy uczciwych którzy nie ida w szarą strefę?
Ben
1 tyg. temu
drugi próg powinien być od 200 tyś realnie dziś! Kwota wolna również powinna być podnoszona co roku! Dlaczego chcą łupić ludzi coraz to większymi podatkami? Aż tak są nie udolni że nawet wysoka inflacja im nie pomaga w spięciu budżetu? Oddajcie kase z TVP na NFZ i nie trzeba będzie łupić Polaków!
gosia
1 tyg. temu
nie zaplace podatku ale za to wiecej zaplace zdrowotnego czyli i tak zaplace de fakto wiecej bo zdrowotnego nie odlicze sobie
bDTaufOX
huk
1 tyg. temu
a potem okaże się że będzie można o wiele mniej kupić za tą samą kwotę
PMN-PL
1 tyg. temu
Taaaaaa! Tu podniosą, ale z drugiej strony wydrenują cenami prądu i gazu, gdzie te spółki wpłacają dywidendę do budżetu Państwa. Gdyby te podmioty - jako publiczne i monopolistyczne, miały ograniczony poziom zysku (jako prawie non-profit), to co innego. Ale po uwolnieniu cen w 2024, to juz powinniśmy zacząć się bać. Poza tym, rząd powiedział, że nie będzie importu gazu z Rosji, no to mamy pasztet cenowy z amerykańskim gazem.
...
Następna strona