Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Kościński: "Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tys. zł"

280
Podziel się

Kwota wolna od podatku raczej nie urośnie do 30 tys. złotych, bo "budżet nie jest z gumy" - powiedział w radiowej "Jedynce" minister finansów Tadeusz Kościński. Twierdzi też, że "nie słyszał" o rezygnacji z odliczenia składki zdrowotnej.

Kościński: "Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tys. zł"
Kwota wolna od podatku. Minister dementuje. (PAP, Rafał Guz)
bDSZIiKt

Nowy Ład, który niedługo ma zostać zaprezentowany przez rząd, zawiera wzrost kwoty wolnej od podatku. Według medialnych przecieków kwota miałaby urosnąć do 30 tys. złotych.

Na pewno jednak nie stanie się to szybko, bo jak mówił minister finansów Tadeusz Kościński, "budżet nie jest z gumy".

- Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej - na niższy poziom, na 15-20 tys. na ten moment, a dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje - powiedział Kościński na antenie radiowej "Jedynki".

bDSZIiKv
Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

- Podatki w Polsce są tak ustawione, że ci, co mniej zarabiają, biedniejsi, procentowo płacą więcej niż ci, którzy zarabiają więcej. To nie jest sprawiedliwe społecznie, ten trend trzeba odwrócić, by biedniejsi płacili mniej, a bogatsi - więcej - mówił na początku kwietnia minister.

bDSZIiKB

Teraz Kościński stwierdził, że podwyżki progów podatkowych się szykują, ale raczej będą niewielkie.

- Które warianty będą wybrane przez pana premiera - nie wiemy. To jest w kierunku podnoszenia progów, ale znów nie stawiałbym za dużo pieniędzy na te większe kwoty. Pamiętajmy, że finanse publiczne są zdrowe, ale to jest pojęcie względne. Trzeba uważać, żebyśmy nie nadwerężyli finansów publicznych - powiedział w radiowej "Jedynce".

Trzecim elementem nowej polityki podatkowej ma być likwidacja lub znacznie zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej.

Jak wyliczaliśmy w money.pl, składki w przypadku niektórych przedsiębiorców mogą urosnąć z 381 zł aż 500, 600 albo i więcej.

bDSZIiKC

Minister Kościński twierdzi jednak, że nic nie wie o takim pomyśle, a w programie "Money. To się Liczy" powiedział, że składki zdrowotne nie są elementem polityki fiskalnej, więc są poza kompetencjami resortu finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSZIiKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(280)
ppp
1 tyg. temu
Dziwne, bo dla posłów i senatorów dało się wprowadzić taką kwotę lata temu :) Serio, ktoś uwierzył, że PiS będzie obniżał podatki?
jol
1 tyg. temu
jezeli budzet nie jest z gumy, to dlaczego nadal rzad ma wypłacane takie premie i odprawy, które wystarczyłyby (1 premia czy odprawa) na całe życie przecietnemu Polakowi
Majster
1 tyg. temu
Zawsze jak go słucham to mam wrażenie, że on jest zaskoczony. Robi wrażenie jakby był tym ministrem finansów po godzinach ... kolega go prosił to się zgodził...
bDSZIiKX
obserwator
1 tyg. temu
za jednym zamachem wyrównać wolna kwotę od podatku dla wszystkich obywateli bez względu na pełnioną funkcje .poslem,senatorem sie bywa a żyjemy w jednym kraju
oAo
1 tyg. temu
Tylko od jakiej kwoty zaczyna się ten bogatszy gdy na dzisiaj za normalny, czyli nie za dużo i nie za mało to kwota ok. 6 do 10 tyś złotych netto
...
Następna strona