Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych Polaków. Jednak nie dla firm

10
Podziel się:

Zerowy PIT do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1. sierpnia. Ulga przysługuje jednak tylko etatowcom i zleceniobiorcom. Młody przedsiębiorca podatku nie uniknie.

Z zerowego PIT ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych.
Z zerowego PIT ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych. (Fotolia, anyaberkut - Fotolia.com)

Młody Polak prowadzący własną firmę nie może liczyć na zerowy PIT. Chyba, że zmieni formę działania - pisze "Rzeczpospolita". Część przychodów musiałby przerzucić na zlecenie. Zatrudnieni na umowę o dzieło również musieliby zmienić ją na zwolnione z podatku zlecenie - sugerują na łamach dziennika radcy podatkowi.

Ograniczenia zerowego PIT-u wcześniej wskazywała BCC, ale nie została ona przez rządzących zauważona - pisaliśmy o tym w money.pl.

- Należy podkreślić, że przyjęte przez rząd rozwiązanie w postaci ulgi w podatku PIT dla młodych może się przyczynić do aktywizacji tej grupy zawodowej na rynku pracy, co w konsekwencji przyniesie pozytywny skutek dla gospodarki. Dziwi jedynie nieobjęcie zwolnieniem osób zatrudnionych na umowę o dzieło oraz samozatrudnionych - powiedział PAP dr Jacek Matarewicz, ekspert podatkowy Business Centre Club.

Pomysł na zerowy PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów tzw. piątki Kaczyńskiego, którą prezes PiSzapowiedział w lutym.

Zobacz także: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany:

Zwolnienie z podatku PIT pozwoli młodym do 26. roku życia zaoszczędzić nawet 4600 zł w skali roku. - Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Przyjęta właśnie ustawa wchodzi w życie od 1 sierpnia.

W ocenie rządu z rozwiązania ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Brak slow
5 lata temu
Mam 31 lat czyli jestem stara..... nic sie nie zmieni nadal od rzadu nic nie dostane przykre rozumiem ze nic nie dacie ale choc mniej byscie zabierali.....
iwa
5 lata temu
Kolejny chory i niesprawiedliwy pomysł , tak jak ze zmniejszeniem ZUS ( podstawa liczona od obrotu) żaden mały sklep sie na to nie załapał mając dochody bardzo małe a duży zus do płacenia
zeflik
5 lata temu
BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHEHEHEHEHEHEHUHUHUHUUUUUUUU! Ufffff....mało zawała nie dostałem ze śmiechu. Ten rząd przekracza granice śmieszności. Żeby nie było, to wcześniejsze zrobiły to wcześniej.
Rodi
5 lata temu
Czyli idziemy pracować w korpo czy innej fimie na etacie z PIT0 - nie płacąc podatku. FIrma zatrudniająca za to nie płaci w ogóle podatków bo ma filie/spólki córki na malcie, cyprze itd lub jest wielkim corpo. Czyli zerowy przychód dla Państwa - genialni Ci ekonomiści polscy :D. A po zakończeniu promocji PIT0 młody człowiek zmyka albo na B2B albo za granicę bo to za duży szok aby wpaść nagle z 0 w progi 18/32.
muranów 56
5 lata temu
przepraszam ale w tym kraju żyją tylko ludzie do 26 lat a reszta wymarla czy wyparowala