Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Zmiany podatkowe od lipca. "Dopłacić będzie musiało ponad milion podatników"

Podziel się:

- Po zmianach nieco ponad milion podatników będzie musiało dopłacić podatek w zeznaniu rocznym. To mniej niż w latach poprzednich - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. To dobra wiadomość dla Polaków. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Zmiany podatkowe od lipca. "Dopłacić będzie musiało ponad milion podatników"
- Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym - zaznaczył minister Soboń. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

"Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali - przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym" - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

Dodał, że po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.

"O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników" - dodał Soboń. informacji podamy za chwilę

Kalkulator Polaka

"Chcemy, aby od jutra zaczął działać kalkulator, który pozwoli oszacować wpływ zmian na wynagrodzenie" - dodał na konferencji prasowej wiceminister finansów. Przyznał, że system jest skomplikowany, przypomina funkcjonujący w MF e-PIT.

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" zadziała? Posłanka KO krytycznie o działaniach rządu

Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji przez MF, od 1 lipca będzie działał kalkulator, który pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń.

Od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń. Natomiast od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują.

Od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, a od 5 sierpnia - prowadzących działalność gospodarczą.

Zmiany w CIT

Wcześniej na antenie radia TOK FM wiceminister pytany był o to, czy jest gotowy projekt ustawy dotyczącej nowego sposobu rozliczania CIT. Zapełnił, że tak i że teraz będzie konsultowany. "On ma już wpis do wykazu i jest wysłany właśnie do konsultacji" - wskazał.

Przyznał, że nie wie, czy projekt został już wysłany do konsultacji, ale jak podkreślił, podpisał go środę, więc "mógł zostać wysłany wczoraj popołudniu (w środę - przyp. red.), a jak nie to będzie wysłany dzisiaj (w czwartek - przyp. red.) do konsultacji".

W ubiegłym tygodniu wiceminister Soboń informował, że konsultacje mają trwać "standardowe" 14 dni, co oznacza, że Rada Ministrów będzie mogła przyjąć projekt pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne