Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Zmiany w akcyzie. Projekt wraca do komisji

5
Podziel się

Posłowie zgłosili poprawki do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

Zmiany w akcyzie. Projekt wraca do komisji
Zmiany w akcyzie wracają do komisji. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTuKmvF

Posłowie Lewicy złożyli poprawki dotyczące wiążącej informacji akcyzowej. Chcą też, by ustawa weszła życie później. Zgodnie z propozycją rządową nowela ma wejść w życie od 1 kwietnia tego roku.

Posłowie opozycji apelowali, aby wprowadzając nowe przepisy w stosunku do samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie niszczyć polskiej branży producentów kamperów.

Odpowiadając na pytania parlamentarzystów, wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że nowe rozwiązania nie rozszerzają katalogu pojazdów podlegających opodatkowaniu na samochody kempingowe.

bDTuKmvH
Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

"Samochody kempingowe już teraz objęte są podatkiem akcyzowym. Przywóz takiego samochodu z innego kraju do Polski podlega akcyzie, natomiast w praktyce pojawiły się przypadki omijania opodatkowania poprzez przerabianie samochodu ciężarowego sprowadzonego bez akcyzy do Polski, już zarejestrowanego w Polsce na kampera, czyli na samochód osobowy. Wtedy opodatkowanie się nie pojawia i mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją pomiędzy podmiotami, które sprowadzają kampery do Polski a pomiędzy podmiotami, które sprowadzają samochody ciężarowe, przerabiają je na miejscu i akcyzy nie płacą" - podkreślił Sarnowski.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zmiany mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy tytoniem, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych.

bDTuKmvN

Resort finansów twierdzi, że nowe przepisy poprawią warunki działania uczciwym przedsiębiorcom i znacznie utrudnią działalność firmom łamiącym prawo.

Zmiany sprawią też, że do budżetu państwa wpłynie o ponad 200 mln zł rocznie.

Jak twierdzi ministerstwo finansów, dzięki proponowanym regulacjom od przyszłego roku przedsiębiorcy będą składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.

Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych, oraz utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.

bDTuKmvO

Projekt przewiduje także uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTuKmwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Goro
2 miesiące temu
Nie sprawią żadnego nowego wpływu do budżetu, bo przekraczacie krzywą Leffera. Ludzie przestaną kupować. Wasza polityka skończy się na tym, że bęcie łącznie 99% podatków, ludzie będą jeść ziemniaki z cebulą w niedzielę a na co dzień ryż na wodzie, a w budżecie będzie ZERO. Czysta Korea Północna. Już teraz podatków jest łącznie prawie 60%. A... prawda. Przymusowy ZUS. Więc podatków łącznie jest już ponad 85%
ZEB
2 miesiące temu
Podniosą to mniej wpłynie do Budżetu , w 70 latach w Austrii zmniejszono cenę alkoholu i papierosów a po roku się okazało że dochód dla Państwa z tych używek wzrósł o 89 procent bo Nie opłacał się przemyt i Wszyscy kupowali państwowe ...
Obywatel
2 miesiące temu
Setki rozbitkow z usa sprowadzanych miesiecznie do polski przez niemcy bo tam placi sie 16% vatu a nie 23%. I tu sie nasz rzad nie probuje wykazac? Lepiej jak vat zostaje w niemczech?
bDTuKmwj
Lech
2 miesiące temu
Ależ wpływy do budżetu stałe rosną tylko i wyłącznie dzięki nowym wyższym podatkom ,likwidacji ulg i odliczeń i nie obniżania cen paliw i podatków od nich pomimo najniższych cen ropy przez te 6 lat od 1945 roku
oAo
2 miesiące temu
Chca zarobić do budzetu , to nie pozostaje nic innego jak podniesienie akcyzy na papierosy do takiego poziomu aby cena za paczkę była taka jak w UE czyli ok.25 do 40 zł. Skoro się trują to muszą również mieć udział w kosztach późniejszego leczenia