Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwrot VAT. Skarbówka mogłaby pomóc firmom, działając szybciej

Większość firm nie odnotowała jakiegokolwiek przyspieszenia w zwracaniu VAT przez urzędy skarbowe - alarmuje BCC. Organizacja podkreśla, że szybkie zwroty pieniędzy należnych przedsiębiorcom teraz, w trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się z powodu pandemii koronawirusa, mogłyby bardzo pomóc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

- Dziś każdy dzień to dla przedsiębiorców walka o płynność finansową i o ratowanie ich firm - podkreśla Michał Borowski, ekspert BCC ds. VAT. Jak dodaje, wielu zatorom płatniczym można zapobiec przez szybsze zwroty VAT.

Ale do tego potrzebne jest zmobilizowanie skarbówki. Z tym jest o tyle trudno, że, jak podkreśla Borowski, do pracy przychodzi 30-40 proc. urzędników, a procedury nie uległy uproszczeniu.

Z badania przeprowadzonego wśród 600 członków organizacji BCC wynika, że ponad 82 proc. respondentów nie odnotowało jakiegokolwiek przyspieszenia w zwracaniu podatku VAT przez urzędy skarbowe.

Obejrzyj także: Koronawirus pogrąża gospodarkę. "Nie o PKB dzisiaj chodzi"

Jak podaje "Puls Biznesu", przedsiębiorcy zwracali uwagę, że z reguły odzyskują VAT z końcem ustalonego na to w prawie maksymalnego czasu, czyli najczęściej dzień przed upływem 60 dni. Jest też dużo przypadków, gdy nadużywając swoich uprawnień, skarbówka przedłuża wypłaty nadpłaconego podatku o rok i dłużej, czytamy.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz reprezentowała rząd podczas prac nad tarczą antykryzysową
Tarcza antykryzysowa 2.0. Rząd szykuje pomoc dla samorządów i średnich firm

Z analizy money.pl wynika, że najmniejsi przedsiębiorcy już masowo zawieszają działalność gospodarczą. W marcu działalność zawiesiło ponad 48 tys. firm, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia ponad 25 tys. - wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Takiego tygodnia w tym roku jeszcze nie było. Kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców chce zrobić sobie przerwę od biznesu
Ruszyła lawina zawieszonych działalności gospodarczych. Ponad 48 tys. firm powiedziało "stop"

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Tagi: vat, zwroty vat, podatki, urząd skarbowy, bcc, koronawirus, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2020

daaxżeby coś zwrócić to trzeba to jeszcze mieć

03-04-2020

titicacaSkarbówka i pomoc firmom toż to oksymoron, coś jak uczciwa kradzież.

03-04-2020

KIKJak czesali KASĘ TO BYŁO DOBRZE A TERAZ TOTALNY LAMENT- KORYTKO ODJECHAŁO

Rozwiń komentarze (9)