Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Zwrot VAT. Skarbówka mogłaby pomóc firmom, działając szybciej

9
Podziel się:

Większość firm nie odnotowała jakiegokolwiek przyspieszenia w zwracaniu VAT przez urzędy skarbowe - alarmuje BCC. Organizacja podkreśla, że szybkie zwroty pieniędzy należnych przedsiębiorcom teraz, w trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się z powodu pandemii koronawirusa, mogłyby bardzo pomóc.

Zwrot VAT. Skarbówka mogłaby pomóc firmom, działając szybciej
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

- Dziś każdy dzień to dla przedsiębiorców walka o płynność finansową i o ratowanie ich firm - podkreśla Michał Borowski, ekspert BCC ds. VAT. Jak dodaje, wielu zatorom płatniczym można zapobiec przez szybsze zwroty VAT.

Ale do tego potrzebne jest zmobilizowanie skarbówki. Z tym jest o tyle trudno, że, jak podkreśla Borowski, do pracy przychodzi 30-40 proc. urzędników, a procedury nie uległy uproszczeniu.

Z badania przeprowadzonego wśród 600 członków organizacji BCC wynika, że ponad 82 proc. respondentów nie odnotowało jakiegokolwiek przyspieszenia w zwracaniu podatku VAT przez urzędy skarbowe.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus pogrąża gospodarkę. "Nie o PKB dzisiaj chodzi"

Jak podaje "Puls Biznesu", przedsiębiorcy zwracali uwagę, że z reguły odzyskują VAT z końcem ustalonego na to w prawie maksymalnego czasu, czyli najczęściej dzień przed upływem 60 dni. Jest też dużo przypadków, gdy nadużywając swoich uprawnień, skarbówka przedłuża wypłaty nadpłaconego podatku o rok i dłużej, czytamy.

Z analizy money.pl wynika, że najmniejsi przedsiębiorcy już masowo zawieszają działalność gospodarczą. W marcu działalność zawiesiło ponad 48 tys. firm, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia ponad 25 tys. - wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Janusz biznes...
4 lata temu
Ludzie nic nie dostana firmy bo kasy nie ma na rachunkach w urzedach to co maja wczesniej zwracac jak to tylko zapisy I wydawanie pieniedzy ktorych jeszcze nie ma polskie firmy beda padac jak muchy
Polak
4 lata temu
Marzenia-nie ma kasy to i nie będzie zwrotu/wymyślą dla wszystkich kontrole i wydłużą termin/
kAC
4 lata temu
CO Z KREDYTAMI, ZUSEM, haraczem do US ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Arw
4 lata temu
Nawet jak by była taka wola, to jak ma działać szybciej jak połowa pracowników siedzi z dzieciakami w domu
budowlaniec
4 lata temu
Ogólnie mam małą firmy budowlaną. Przez dwa lata robienia na odwrotnym Vacie, który wymyśliło państwo i na usługach 8% uzbierało mi się 60k Vatu do zwrot. Czemu nie odbierałem? Wiadoma sprawa. Automatyczna kontrola, więc nie było potrzeby tego odbierać. Teraz nie ma się co czaić niech oddają kasę. Pytanie tylko ile osób co tak odkładało te zwroty teraz będzie to robić, bo nie ma kasy. Sądzę, że tam w US poszła lawina wniosków.