Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 2.0. Rząd szykuje pomoc dla samorządów i średnich firm

407
Podziel się:

- Rząd dozuje pomoc firmom ponieważ uważa, że za trzy miesiące, będzie im ona jeszcze bardziej potrzebna niż obecnie. Środki będą uwalniane stopniowo – mówi anonimowo money.pl jeden z ministrów biorących udział w konstrukcji tarczy antykryzysowej 2.0.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz reprezentowała rząd podczas prac nad tarczą antykryzysową
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz reprezentowała rząd podczas prac nad tarczą antykryzysową (PAP, Leszek Szymański)

Powstaje nowa ustawa antykryzysowa, tarcza 2.0. Prace wielu resortów tym razem będzie koordynował Łukasz Schreiber, a gospodarzem ustawy będzie Kancelaria Rady Prezesa Ministrów, a nie resort rozwoju.

Nowa ustawa będzie uzupełnieniem uchwalonych już przepisów i jej działanie będzie prawdopodobnie ograniczone do 30 czerwca 2020 r. Potem powstanie kolejne prawo antykryzysowe.

- Chcemy działać ostrożnie i w sposób przemyślany. Skutki gospodarcze pandemii będą odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Budżet państwa na pewno zostanie skorygowany i dyscyplina finansów publicznych poluzowana, ale to nie znaczy, że stać nas na spełnienie każdego postulatu - mówi nasz rozmówca, prosząc o anonimowość.

Jego zdaniem obecne 212 mld zł, które rząd chce przeznaczyć na walkę ze skutkami pandemii może zostać w najbliższych miesiącach nawet podwojone. - Dopiero w okresie od czerwca do sierpnia poznamy skalę strat, które ponieśliśmy i na ten okres letni też musimy być finansowo przygotowani – podkreśla nasz rozmówca.

Zobacz także: Zobacz też: Tarcza antykryzysowa, będą zmiany. "Pojawi się wsparcie dla samorządów"

Najważniejsze zmiany
Urzędnicy nie chcą zdradzić jeszcze zbyt wielu szczegółów nowej tarczy. Składają jednak społeczeństwu obietnice.

Wiceminister Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podczas spotkania z firmami turystycznymi zadeklarował na przykład poszerzenie pomocy dla średnich przedsiębiorstw. - W ministerstwie trwają prace na tarczą antykryzysową 2.0, między innymi nad rozszerzeniem pomocy firmom zatrudniającym powyżej 9 osób - powiedział w trakcie wideokonferencji.

Chodzi o umorzenie składek do ZUS za okres trzech miesięcy, analogiczne do tego, które mają dziś mikroprzedsiębiorcy.
Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, resort pracy faktycznie zaproponował, aby zwolnić z ZUS średnie firmy, ale tylko te zatrudniające do 49 pracowników i takie, które spełnią kryteria m.in. związane limitem obrotów i brakiem wcześniejszych zaległości płatniczych do ZUS.

Czy pomysł przejdzie, na razie nie wiadomo. Jak tłumaczyła na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: Wspólnie z ministerstwem finansów dokonujemy stosownych obliczeń.

Lżejsze bezrobocie?
Ważą się też losy podniesienia zasiłków dla osób bezrobotnych, które są obecnie bardzo niskie. Przypomnijmy, że obecne świadczenie z urzędu pracy wynosi 861,40 zł przez pierwsze trzy pierwsze miesiące prawa do zasiłku, a przez kolejne - 676,40 zł. Dotyczy to osób, które mają staż pracy wyższy niż 5 lat i niższy niż 20 lat.

Dla tych, którzy nie przepracowali jeszcze pełnych 5 lat wynosi on odpowiednio: 689,12 zł i 541,12 zł. Ci, którzy mają ponad 20 lat pracy za sobą, dostają najpierw 1033,68 zł, a potem 811,68 zł.

O ile wzrosłyby ich świadczenia? Tego nasz rozmówca nie chce zdradzić. Jak przyznaje, rząd chce sprawdzić, ile osób w ciągu najbliższego miesiąca zgłosi się po zasiłek. Standardowy termin wypowiedzenia umów o pracę to 30 dni (oczywiście są też terminy krótsze, jak 14 dni i dłuższe, nawet 3 miesiące - zależy to od rodzaju umowy i stażu pracy).

Również minister Emilewicz mówiła w czwartek w money.pl, że rząd czeka na dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ile wniosków o pomoc wpłynie w najbliższych 14 dniach.

Uwolnią VAT i bez ustawy
Przedsiębiorcy proszą rząd również o uwolnienie VAT, zamrożonego przez procedurę split paymentu, czyli podzielonej płatności i szybszy zwrot podatku (do tej pory wiązało się to z kontrolą urzędu skarbowego). Czy te postulaty zostaną w nowej tarczy również uwzględnione?

- Widzimy co się dzieje w firmach i reagujemy na bieżąco. Urzędy skarbowe już przed wejściem w życie tarczy działały w interesie podatników, w oparciu o tzw. dobre praktyki. Wnioski o przyznanie ulg, zwrotów czy przeniesienia środków z kont VAT-owskich na rachunki obrotowe były i będą rozpatrywane w pierwszej kolejności - zapewnia Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

- - Przesunęliśmy termin rocznej deklaracji CIT, co automatycznie wydłuża też termin zapłaty tego podatku. Więcej czasu będzie również na złożenie rocznej deklaracji PIT. Staramy się rozpatrywać szybko wszelkie wnioski o odroczenie terminu oraz rozłożenie podatków na raty. W indywidualnych przypadkach możliwe są też częściowe umorzenia należności podatkowych - przypomina rzecznik.

O konkretnych rozwiązaniach prawnych nie chce jednak rozmawiać.

Samorządy z długami
O swoje prawa upominają się też samorządy terytorialne, których dochody drastycznie spadną w związku z niższymi wpływami z podatków PIT i CIT. W ich przypadku pakiet rozwiązań pomocowych jest już gotowy. W przygotowaniu go pomagał Związek Miast Polskich.

Najważniejsze regulacje dotyczą m.in. poluzowania dyscypliny finansów, czyli mówiąc wprost - większej możliwości zadłużania się i to nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych latach.

Jak zapowiedziała w money.pl Jadwiga Emilewicz, pakiet pomocowy dla samorządów będzie na pewno w tarczy 2.0 i trafi pod obrady Sejmu już w najbliższy piątek lub poniedziałek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(407)
samorząd
4 lata temu
---to trutnie zerujący na podatniku i po co nam taki samorząd ---jak więcej robią nam pod górkę i dbają tylko o siebie ---to lepiej firmy wspierać aby nie zwalniali pracowników
Damiano341
4 lata temu
Może i rząd sięgnie ale nie do mojej mam 27 lat żonę i planowaliśmy dziecko, po obserwacji jakie poczynania robi rząd, jak oszukuje i okradavswoich obywateli którzy ich utrzymują decyzja szybko zapadła i stałej emigracji. Dom już sprzedałem, auto żony też i mam nadzieję że już nigdy nie ujrze twarzy polskiego polityka, lepiej ludziska zobaczcie na sytuację demograficzna polski, Polska wymiera i będzie dużo dużo duuuuuuzo gorzej, oddajecie im kasę której nigdy już nie ujrzycie, lepiej przemyślcie dobrze życie
humidorek
4 lata temu
"Urzędy skarbowe już przed wejściem w życie tarczy działały w interesie podatników, w oparciu o tzw. dobre praktyki. Wnioski o przyznanie ulg, zwrotów czy przeniesienia środków z kont VAT-owskich na rachunki obrotowe były i będą rozpatrywane w pierwszej kolejności - zapewnia Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów." W jakiej rzeczywistości ten człowiek żyje?
Leonidas47
4 lata temu
Opozycja nie wykonczyla tych oszustów to zrobi to korona 👑 a my poprawimy wychodząc na ulicę i popedzimy ich wszystkich w kosmos najlepiej
POLAK
4 lata temu
Pani minister jak WYGLĄDA POLITYKA DOBREJ ZAMIANY w wyplacaniu pensji RZĄDZĄCYM czy TEŻ otrzymacie 40%
...
Następna strona