Notowania

PO składa wniosek o komisję śledczą w sprawie afery KNF. PiS się na nią nie zgadza

Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia tzw. afery KNF. - To jest inny wniosek niż zwykle, zakładamy, że komisja będzie liczyła 11 posłów, z czego 6 z klubów opozycyjnych - powiedział na konferencji prasowej Sławomir Neumann. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek odpowiedziała, że jej partia wniosku nie poprze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Przewodniczący klubu PO poinformował dziennikarzy, że Platforma Obywatelska składa w Sejmie uchwałę o powołaniu komisji śledczej do wyjaśnienia tzw. afery KNF

To rzeczywiście pewna nowość, bo w przepisach czytamy, że komisja śledcza co prawda może liczyć do 11 członków, ale musi odzwierciedlać sejmowy układ sił. A w parlamencie większość ma koalicja rządząca, więc podobnie powinno być w składzie komisji.

Tak jest choćby w komisji ds. wyjaśnienia nieprawidłowości w sprawie Amber Gold. Tam co prawda jest 9 członków, ale aż 5 z nich to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

- Czekaliśmy, aż premier Morawiecki odniesie się do afery KNF, bo ona obciąża także jego hipotekę - mówił dziennikarzom w Sejmie przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. - Jeśli nie poprzecie naszego wniosku, to te taśmy będą wypływać cały czas, aż afera nie zostanie wyjaśniona - apelował do posłów koalicji rządzącej.

Wydaje się jednak, że jego apel nie trafił do obozu rządzącego. Jak kilka minut później poinformowała Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS, jej ugrupowanie nie poprze wniosku o powołanie komisji śledczej.

Zobacz także: Tylko w money.pl: Prezydent o aferze KNF

- Już wielokrotnie mówiliśmy, że komisja śledcza ma rację bytu wtedy, gdy nie działają organy państwa. W tym przypadku nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją - poinformowała Beata Mazurek.

Co więcej, nie zanosi się na to, by prace nad ustawą wzmacniającą nadzór nad rynkiem finansowym miały zostać wstrzymane. Obecnie jest ona w Senacie i zdaniem rzeczniczki PiS, będzie procedowania podczas najbliższego posiedzenia. - Nie ma decyzji, by wstrzymywać prace nad ustawą - poinformowała Beata Mazurek.

Dziennikarze pytali również rzeczniczkę PiS, czy przed śledczymi powinni zeznawać politycy PiS, w tym premier Morawiecki, prezydent Duda czy senator Bierecki. - Jeżeli prokuratura wezwie kogokolwiek do złożenia zeznań, to nie widzę powodu, dla którego mieliby się na takie wezwanie nie stawić - powiedziała Mazurek.

I dodała, że prezydencki minister Andrzej Dera podobnie wypowiedział się co do ewentualnych zeznań prezydenta w pracach prokuratury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, komisja śledcza, knf, neumann, po, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2018

grillNeumann to ma korzenie niemieckie, czy żydowskie ?

20-11-2018

GOSC62Komisja śledcza do sprawdzenia stanu psychicznego posłów PO

20-11-2018

plującyneumannw Rybniku Prezydent Piotr Kuczera narąbany jechał samochodem , odmówił badania na alkomacie i pojechał na krew aby można mataczyć ! Jest to człowiek … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (322)